Głównym zadaniem realizowanym w obszarze oświaty jest zapewnianie dzieciom i uczniom jak najlepszych warunków i możliwości do indywidualnego rozwoju, stałego pogłębiania wiedzy oraz zdobywania nowych osiągnięć. Gmina Lubin wykonuje zadania w tym zakresie, realizując jednocześnie następujące strategie i programy:
Lokalny program wyrównania szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Lubin,
Program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów.
Szczegółowe informacje znajdują się w części raportu dotyczącej realizowanych polityk, programów i strategii.
Liczba dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym
Liczba dzieci w wieku 3-6 lat z terenu Gminy objęta wychowaniem przedszkolnym w placówkach prowadzonych przez Gminę.
Współczynnik skolaryzacji przedszkolnej
Wskaźnik określa stosunek liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3 - 6 lat w placówkach prowadzonych przez Gminę w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku.
Średnia liczebność oddziałów w szkołach podstawowych
Wskaźnik określa ilu uczniów przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy w SP (klasy I-VIII).
Średnia liczba etatów nauczycielskich na oddział w szkołach podstawowych
Wskaźnik określa ile etatów nauczycielskich przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy w SP (klasy I-VIII wraz z oddziałami przedszkolnymi).
Liczba dzieci w szkołach podstawowych*
Liczba uczniów pobierających naukę w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę (klasy I-VIII).
Współczynnik skolaryzacji w szkołach podstawowych
Wskaźnik określa jaki odsetek dzieci objętych obowiązkiem szkolnym pobiera naukę w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę.
Liczba uczniów na etat nauczycielski w szkołach podstawowych*
Wskaźnik określa ilu uczniów/dzieci przypada na 1 etat nauczycielski w SP (klasy I-VIII wraz z oddziałami przedszkolnymi).
*Wskazana liczba uczniów w SP nie uwzględnia liczby uczniów uczęszczających do szkół podstawowych na terenie Miasta Lubin prowadzonych przez inny organ niż JST.
W 2024 r. Gmina Lubin prowadziła 5 szkół podstawowych, 1 przedszkole oraz 8 punktów przedszkolnych w podziale na:
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach,
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim,
Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Raszówce,
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych,
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Niemstowie wraz z filią w Osieku,
Przedszkole im. Jana Pawła II w Raszówce,
Punkt Przedszkolny w Księginicach,
Punkt Przedszkolny w Składowicach,
Punkt Przedszkolny w Miłoradzicach,
Punkt Przedszkolny w Osieku,
Punkt Przedszkolny w Wiercieniu,
Punkt Przedszkolny w Szklarach Górnych,
Punkt Przedszkolny w Krzeczynie Wielkim,
Punkt Przedszkolny w Niemstowie.
Organizacja szkół i przedszkola
Wskazane w powyższej tabeli dane dotyczące liczby etatów nauczycieli w poszczególnych szkołach podstawowych obejmują także nauczycieli pracujących w oddziałach przedszkolnych.
W przypadku liczby etatów pracowników administracji i obsługi ujęto etaty obejmujące także pracowników oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i punktów przedszkolnych.
Organizacja oddziałów przedszkolnych
Organizacja punktów przedszkolnych
Nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi
183,63
Liczba etatów zatrudnionych pracowników ogółem w 2024 r.
119,25
Liczba etatów zatrudnionych nauczycieli w 2024 r.
64,38
Liczba etatów zatrudnionych pracowników administracji i obsługi w roku 2024 r.
Nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi
Nauczyciele wg stopnia awansu zawodowego
W roku szkolnym 2023/2024:
liczba nauczycieli wg stopnia awansu zawodowego kształtowała się następująco:
nauczyciele początkujący - 34 os. (26% ogółu),
nauczyciele mianowani - 43 os. (33% ogółu),
nauczyciele dyplomowani - 52 os. (40% ogółu).
efektem podejmowanych działań oraz ukierunkowanej polityki kadrowej była dobra struktura wykształcenia nauczycieli oraz wysoki poziom ich awansu zawodowego.
2 108 795,12 zł
Wartość dotacji dla niepublicznych przedszkoli i żłobków ogółem w 2024 r.
1 933 895,12 zł
Wartość dotacji dla niepublicznych przedszkoli w 2024 r.
174 900,00 zł
Wartość dotacji dla niepublicznych żłobków w 2024 r.
Dotacje dla przedszkoli i żłobków niepublicznych
Przedszkole Niepubliczne oraz Żłobek "Biała Żyrafa” w Osieku, dla których organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Civis Europae, otrzymują od Gminy Lubin ww. dotacje.
Dotacja udzielana jest na podstawie Uchwały nr III/40/2018 Rady Gminy Lubin z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie wysokości oraz zasad ustalania i rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Gminy Lubin, zmienionej Uchwałą nr VI/54/2024 Rady Gminy Lubin z dnia 24 września 2024 r. Uchwałę nr III/41/2018 Rady Gminy Lubin z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych i publicznych szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez podmioty inne niż jednostka samorządu terytorialnego, trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania oraz uchwałę nr XXIV/240/2020 z dnia 30 listopada 2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych i publicznych szkół, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez podmioty inne niż jednostka samorządu terytorialnego, trybu przeprowadzania kontroli ich pobrania i wykorzystania.
Niepubliczny Żłobek „Biała Żyrafa” w Osieku, prowadzony przez Stowarzyszenie Civis Europae, otrzymuje dotację wyliczaną według liczby dzieci zapisanych w danym miesiącu. Do października 2024 r. kwota dotacji wynosi 600 zł na każde dziecko, natomiast od listopada 2024 r. kwota ta ulega zmianie i wynosi 300 zł na dziecko miesięcznie.
Dotacja celowa przyznawana żłobkowi „Biała Żyrafa” oparta jest na zasadach określonych w uchwałach Rady Gminy Lubin. Wysokość wsparcia finansowego uzależniona jest od liczby dzieci objętych opieką w danym miesiącu. Dotacja dla Przedszkola "Biała Żyrafa" jest pochodną 75% podstawowej kwoty dotacji wyliczanej na podstawie wydatków ponoszonych na 1 dziecko w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Lubin, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych, posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego na podstawie kwot subwencji oświatowej przewidzianych na te dzieci.
program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów
Podstawa prawna: Uchwała nr XXVII/261/2021 Rady Gminy Lubin z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie przyjęcia Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów oraz Uchwała Nr XXVIII/278/2021 Rady Gminy Lubin z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania stypendiów studentom.
W oparciu o przyjęty Program Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów oraz zgodnie z art. 90t ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty podjęto uchwałę XXVIII/277/2021 Rady Gminy Lubin z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania stypendiów uczniom. Natomiast uchwała XXVIII/278/2021 Rady Gminy Lubin z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania stypendiów studentom, została podjęta w oparciu o art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Uchwały określają zasady przyznawania stypendiów dla uczniów i studentów. Stypendia mają jednorazowy charakter i są przyznawane za wysokie wyniki uzyskane w roku szkolnym/akademickim, za który składany jest wniosek.
Programem stypendialnym objęci zostali uczniowie szkół podstawowych, średnich, ponadpodstawowych oraz studenci.
Stypendium Wójta dedykowane jest wybitnym uczniom i studentom i stanowi szczególną formę gratyfikacji szczególnie uzdolnionej młodzieży ze szkół podstawowych, gdyż najzdolniejsze dzieci, za bardzo dobre wyniki w nauce uzyskują również stypendia przyznawane przez dyrektorów tych jednostek.
Warunki, jakie należy spełnić, aby uzyskać stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce dla studentów/absolwentów:
O przyznanie stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce mogą ubiegać się studenci lub absolwenci studiów wyższych I i II stopnia oraz studenci lub absolwenci jednolitych studiów magisterskich, studiujący na uczelniach publicznych lub niepublicznych, w systemie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
O stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce może ubiegać się student lub absolwent, który w roku akademickim, za który składany jest wniosek, spełnił łącznie następujące kryteria:
jest mieszkańcem Gminy Lubin,
uzyskał średnią ocen na koniec roku akademickiego – co najmniej 4,7,
uzyskał oceny pozytywne ze wszystkich egzaminów (w przypadku, gdy przedmiot kończy się egzaminem) i zaliczeń (w przypadku, gdy przedmiot nie jest objęty egzaminem) i nie przystępował do zaliczeń i egzaminów poprawkowych,
jest studentem lub absolwentem studiów wyższych I lub II stopnia, bądź studentem lub absolwentem jednolitych studiów magisterskich do ukończenia 26 roku życia i pozostaje na utrzymaniu rodziców.
Student studiujący równocześnie na kilku kierunkach lub w kilku uczelniach może ubiegać się tylko o jedno stypendium.
Stypendium Wójta Gminy Lubin dla studentów za szczególne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe może być przyznane studentowi lub absolwentowi, który w roku akademickim, za który składany jest wniosek, spełnił łącznie następujące warunki:
jest mieszkańcem Gminy Lubin,
jest studentem studiów lub absolwentem wyższych stacjonarnych lub niestacjonarnych do ukończenia 26 roku życia i pozostaje na utrzymaniu rodziców,
indywidualnie lub grupowo uzyskał tytuł laureata w konkursie lub turnieju na szczeblu minimum wojewódzkim, zdobywając nagrodę główną lub zajmując miejsca od I do III lub został finalistą w konkursie lub turnieju na szczeblu wyższym, jeśli konkurs lub turniej ten przewidywał eliminacje na szczeblach niższych, zgodnie z regulaminem przeprowadzanych zawodów/turnieju wiedzy, artystycznych, sportowych.
Program dał możliwość przyznawania stypendiów dla uczniów z terenu i spoza terenu Gminy Lubin uczęszczających do szkół prowadzonych przez gminę oraz studentów z terenu Gminy Lubin. Od 2021 r. stypendium przyznawane jest raz w roku.
W 2024 r. przyznano łącznie 101 stypendiów rocznych, w tym 68 za bardzo dobre wyniki w nauce oraz 33 za szczególne osiągnięcia w sporcie oraz innych dziedzinach naukowych i artystycznych. Na stypendia wydatkowano kwotę 60.000,00 zł, w tym:
stypendia naukowe - 46.450,00 zł dla 68 os.,
stypendia naukowe, sportowe i artystyczne - 13.550,00 zł dla 33 os.
Lokalny Program Wyrównania Szans Edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Lubin
W 2024 r. był kontynuowany Lokalny program wyrównywania szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Lubin przyjęty uchwałą nr XXXV/229/2016 z dnia 29 czerwca 2016 r., na podstawie którego uchwałą nr XXXV/230/2016 z dnia 29 czerwca 2016 r. został uchwalony Regulamin udzielania wsparcia materialnego uczniom w ramach lokalnego programu wyrównywania szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Lubin (Dz. U. Woj. Dol. z 2016 r. poz. 3620) z późn. zm.
W ramach przyjętego Programu Gmina Lubin zobowiązała się do zakupu dla dzieci i młodzieży biletów miesięcznych imiennych na powiatową komunikację publiczną na terenie Powiatu Lubińskiego.
W 2024 r. zakupiono łącznie 20 063 biletów/hologramów na kwotę 1.683 270,30 zł, przy czym 7.277 biletów za kwotę 76,50 zł, a 1.2786 za kwotę 96,90 zł (zmiana ceny biletów).
Program profilaktyki i wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród dzieci w gminie Lubin na lata 2024-2027
Program pozwoli na zwiększenie skuteczności zapobiegania nadwadze i otyłości oraz ich powikłaniom wśród uczniów w Gminie Lubin, poprzez działania obejmujące edukację żywieniową, promowanie aktywności ruchowej, korektę nawyków żywieniowych i zmianę sposobu żywienia.
Celem głównym programu jest obniżenie wartości wskaźnika BMI o co najmniej 3 centyle wśród co najmniej 20% uczestników II etapu programu, zmagających się z nadwagą lub otyłością. Zaplanowane interwencje obejmują badania przesiewowe (w tym pomiary antropometryczne wykonane na początku roku w ramach bilansu III-klasisty) oraz interwencje multidyscyplinarne (konsultacje dietetyczne, konsultacje psychologiczne/psychodietetyczne oraz konsultacje z zakresu aktywności ruchowej.
Cele szczegółowe:
podniesienie lub utrzymanie wiedzy w zakresie profilaktyki pierwotnej i wtórnej nadwagi i otyłości, wśród co najmniej 30% dzieci uczestniczących w działaniach edukacyjnych w Programie (etap I),
podniesienie lub utrzymanie wiedzy w zakresie profilaktyki pierwotnej i wtórnej nadwagi i otyłości, wśród co najmniej 60% rodziców uczestniczących w działaniach edukacyjnych w Programie (etap I)
Populacja docelowa:
program jest skierowany do dzieci zamieszkujących gminę Lubin, uczęszczających do klas III szkół podstawowych w latach 2024-2027, oraz ich rodziców/opiekunów prawnych będących mieszkańcami gminy Lubin, którzy zostaną objęci działaniami informacyjno-edukacyjnymi,
działania edukacyjne w programie obejmą corocznie ok. 134 dzieci oraz ich rodziców. Zgodnie z danymi pozyskanymi od pielęgniarek/higienistek szkolnych pracujących w szkołach na terenie gminy Lubin rozpowszechnienie zbyt wysokiej masy ciała dotyczy ok. 11% dzieci wczesnoszkolnych. W związku z powyższym szacuje się, że etap II Programu obejmie ok. 15 dzieci rocznie. Rodzice dzieci niebędących uczniami szkoły podstawowej posadowionej na terenie gminy Lubin, ale będących mieszkańcami gminy, będą mieli możliwość zgłoszenia się z dzieckiem na badania przesiewowe bezpośrednio do realizatora programu. Świadczenia w ramach II etapu Programu będą udzielane według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania zaplanowanego budżetu.
Realizator programu:
SuperSlim Kinga Kuśka-Drążkiewicz z siedzibą: ul. Okopowa 5B, 44-335 Jastrzębie Zdrój, gabinet Aleja Wojska Polskiego 4B/29 44-240 Żory.
Planowane działania:
wydruk plakatów i ulotek, rozpropagowanie informacji o Programie,
wykłady dla rodziców/opiekunów prawnych uczniów z zakresu edukacji żywieniowej i aktywności fizycznej,
cykl warsztatów dla całej populacji uczniów z zakresu edukacji żywieniowej i aktywności fizycznej,
badanie przesiewowe całej populacji uczniów klas III SP, zamieszkujących na terenie gminy, w oparciu o badania antropometryczne wykonane w ramach bilansu III-klasisty,
interwencja multikomponentowa dla wyłonionych w pierwszym etapie uczniów z nadwagą lub otyłością (konsultacje dietetyczne, konsultacje psychologiczne/psychodietetyczne, konsultacje z zakresu aktywności ruchowej z fizjoterapeutą lub specjalistą aktywności ruchowej).
Źródło finansowania:
Program w założeniu finansowany ze środków własnych Gminy Lubin. Na rok 2024 pozyskano 6.590,00 zł z Województwa Dolnośląskiego, co stanowi 50% kwoty do wydatkowania do końca roku.
W kolejnych latach Gmina będzie również starała się pozyskiwać środki z innych źródeł pozabudżetowych na realizację działań przewidzianych w ramach PPZ, jeśli pojawi się taka możliwość.
Sprawny Dolnoślązaczek
Program „Sprawny Dolnoślązaczek” skierowany do uczniów z klas I - III szkół podstawowych Gminy Lubin.
Ideą programu „Sprawny Dolnoślązaczek” jest propagowanie aktywnej postawy, zdobywania odznak sportowych potwierdzających zdobycie poszczególnych sprawności z sześciu zasadniczych bloków sportów z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny, np. gimnastyk – tancerz - ćwiczenia korekcyjne, opanowanie prostych form tanecznych, czy też saneczkarz – narciarz – łyżwiarz - jazda na sankach z górki, spacer na nartach biegowych, jazda na łyżwach.
Proponowane sporty i przykładowe umiejętności powinny być opanowane przez uczniów w ciągu trzech lat: m.in. Rowerzysta – Turysta - umiejętność jazdy na rowerze; znajomość zasad bezpiecznego poruszania się oraz przepisów i znaków drogowych; Piłkarz–Nożny/Ręczny/Koszykarz/Siatkarz - udział w grach oraz zabawach przygotowujących do "gry właściwej", rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole; Lekkoatleta - nabywanie umiejętności związanych z biegami, skokami i rzutami; Pływak – Wodniak - podstawy nauki pływania; zasady bezpieczeństwa w basenie oraz nad wodą.
W programie uczestniczą dzieci z kl. I - III ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Lubin: SP w Krzeczynie Wielkim, SP w Szklarach Górnych, SP w Raszówce, SP w Niemstowie, SP w Siedlcach.
Program Sprawny Dolnoślązaczek jest współfinansowany przez: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Szkolny Związek Sportowy "Dolny Śląsk".
Akademia Żaczek
Autorski Projekt Gminy Lubin „Akademia Żaczek” skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat, uczęszczających do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Lubin.
Zajęcia mają na celu aktywizację najmłodszych mieszkańców gminy, poprzez zapewnienie szerokiej gamy ćwiczeń ruchowych, a także wdrażanie zasad zdrowej rywalizacji.
Zajęcia sportowo-rekreacyjne prowadzone są pod kierownictwem wykwalifikowanego trenera sportowego wspólne z nauczycielami wychowania przedszkolnego jeden raz w tygodniu dla każdej grupy po 60 minut.
W zajęciach uczestniczą dzieci z oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Krzeczynie Wielkim, Szklarach Górnych, Siedlcach, Niemstowie, Raszówce oraz Przedszkolu w Raszówce wraz z oddziałem Zamiejscowym w Lubinie. Łącznie w programie uczestniczyło 214 dzieci.
Projekt dofinansowany ze środków KGHM Polska Miedź w wysokości 44.680,13 zł
Szkolny Klub Sportowy
Program „Szkolny Klub Sportowy” skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną, który ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole, na podstawie indywidualnie zawieranej umowy zlecenie z prowadzącym zajęcia przez Dolnośląską Federację Sportu.
Systematyczne, pozaszkolne zajęcia sportowe są prowadzone zarówno na boiskach sportowych, jak i na sali gimnastycznej w różnorodnych, nowoczesnych i atrakcyjnych formach tj. gier zespołowych, zajęć lekkoatletycznych i ogólnorozwojowych.
Zajęcia realizowano dwa razy w tygodniu po jednej godzinie, w grupach minimum 15 osobowych w czterech szkołach podstawowych Gminy Lubin w miejscowości Krzeczyn Wielki, Szklary Górne, Siedlce i Raszówce.
Program Szkolny Klub Sportowy współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wojewódzkim Operatorem Programu jest Dolnośląska Federacja Sportu.
Dofinansowanie w ramach programu jest przeznaczone na wynagrodzenie osób prowadzących zajęcia sportowe.
Po stronie Gminy jest nieodpłatne udostępnienie obiektów sportowych wraz ze sprzętem sportowym oraz opłata za każdą zgłoszoną grupę.
Projekt Edukacja przez szachy w szkole „Szach-Mat”
Nauką gry w szachy objęte zostały wszystkie dzieci uczęszczające do klas I – III w sześciu szkołach podstawowych Gminy Lubin. dla których organem prowadzącym jest Gmina Lubin.
Zajęcia szachowe prowadzone są jako obowiązkowe zajęcia edukacyjne w ramach podstawy programowej, w części dotyczącej zajęć edukacji matematycznej, w wymiarze 1 godziny tygodniowo.
Celem projektu jest stymulowanie wszechstronnego rozwoju uczniów poprzez naukę gry w szachy, zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształcenia ważnych cech osobowości, jak: odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.
Projekt szachowy „Gambit”
Projekt szachowy „Gambit” - autorski Projekt Gminy Lubin skierowany do dzieci i młodzieży z Gminy Lubin w wieku od 5 lat do 15 lat.
Cykl szkoleń obejmujących naukę gry w szachy realizowanych w okresie szkolnym tj. styczeń-czerwiec oraz wrzesień-grudzień 2024 r. w obiektach należących do Gminy Lubin, w szkole podstawowej w miejscowości Osiek, Szklary Górne, Raszówka oraz w siedzibie Urzędu Gminy w Lubinie.
Utworzono grupy dla początkujących młodszych i starszych oraz grupę dla średnio zaawansowanych. Zajęcia odbywały się w wymiarze po 1 godzinie zajęć tygodniowo na każdą grupę.
Głównym celem zajęć było wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dzieci i młodzieży w zakresie rozbudzania zaciekawienia grą w szachy oraz poznania podstaw gry w szachy. Podczas zajęć rozwijano wyobraźnię, logiczne myślenie, zdolności do działania w zespole i osiągania zamierzonego celu, a także wyrabiania poczucia ładu, porządku i estetyki. Zajęcia również przyczyniały się do rozwoju percepcji wzrokowej oraz wzmacniały poczucie własnej wartości, stymulując funkcje poznawcze, bogacenie słownika terminów szachowych.
Na zakończenie cyklu szkoleń w miesiącu czerwcu 2024 r. zorganizowano turniej szachowy dla uczestników zajęć oraz dla uczniów z klas I-III ze szkół podstawowych Gminy Lubin. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkowymi statuetkami i dyplomami oraz nagrodami o tematyce szachowej. Na potrzeby organizacji szkoleń i turniejów szachowych zakupiono pomoce dydaktyczne urozmaicające i ułatwiające szkolenie tj. podręczniki-ćwiczenia.
Projekt dofinansowany ze środków KGHM Polska Miedź w wysokości 52.502,96 zł.