do roku 2023
do roku 2023
OŚRODEK KULTURY GMINY LUBIN swoim zasięgiem obejmuje 31 sołectw. Terenem działania Ośrodka Kultury jest obszar Gminy Lubin oraz świetlice wiejskie w miejscowościach Gminy Lubin.
Podstawowym celem działalności Ośrodka jest organizowanie działalności kulturalnej na terenie Gminy Lubin poprzez podejmowanie działań, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie potrzeb kulturalnych i rekreacyjnych mieszkańców Gminy Lubin, ich aktywizacja i wspólna integracja. Ośrodek Kultury Gminy Lubin jest dla mieszkańców gminy Lubin miejscem, w którym mogą realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania.
Ośrodek Kultury Gminy Lubin w 2024 r. realizował zadania z zakresu promowania dziedzictwa lokalnego, kultywowaniu tożsamości kulturowej i ochrony dziedzictwa narodowego hybrydowo, stacjonarnie i online.
Pod opieką artystyczną Ośrodka Kultury Gminy Lubin znajdują się grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłe działające w wielu miejscowościach gminy: Młodzieżowa Orkiestra Gminy Lubin, Chór Via Musica, 3 zespoły folklorystyczne: Lubin, Koniczynki, Zachęta, 4 zespołów wokalnych : Siedlecka Nuta, Leśne Echo, Lejdis, Osieczanki oraz młodzieżowa grupa Rozśpiewane Pastuszki, wokalno-instrumentalny zespół z Gogołowic oraz stałe grupy warsztatowe. W 2024 r. Ośrodek Kultury Gminy Lubin zrealizował ogromną ilość nowych inicjatyw, które znacząco wzbogaciły ofertę kulturalną i sportową gminy pozyskując ogromną liczbę odbiorców. Wprowadzenie szeregu nowych zajęć z zakresu Aktywnego Kodowania, Rysunku, Gitary, Tańca Nowoczesnego, Baletu, Hip-hopu, Siatkówki, Taekwondo, Formy do lata, Fit body oraz Jogi umożliwiło mieszkańcom rozwój w różnych dziedzinach. Kontynuowany został również projekt AKTYWNA KULTURA, prowadzony przez instruktorów i animatorów Ośrodka Kultury Gminy Lubin. To stałe zajęcia kreatywne rozwijające manualnie i artystycznie.
tradycje wielkanocne 2024
Tradycje Wielkanocne to flagowe wydarzenie, które jest dowodem przywiązania mieszkańców naszej gminy do tradycji, obyczajów i kultury. Bogactwo smaków przeplata się z przepięknymi dekoracjami. To nie tylko uczta kulinarna ale także wizualna. Głównymi założeniami spotkania jest popularyzacja tradycyjnych potraw staropolskich, kultywowanie zwyczajów związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. O nagrody w konkursie kulinarnym walczyły koła w trzech kategoriach: jajko w roli głównej, danie główne oraz deser – babka wielkanocna. Jak co roku wydarzeniu towarzyszyły warsztaty artystyczne. Podczas Tradycji poznajemy laureatów konkursów na kartkę i palmę wielkanocną. W tym roku oprócz kół gospodyń, podczas tradycji wielkanocnych wystawiły się trzy utalentowane mieszkanki naszej gminy: Mirosława Skalska, która słynie z przepięknej ceramiki, Elżbieta Wojs, która szyje dekoracyjne cuda oraz Aneta Trojnar od przepięknej biżuterii.
Jedną z głównych atrakcji tradycji wielkanocnych był koncert zespołu PLATEAU. Panowie zaśpiewali piosenki z repertuaru Marka Grechuty, ale w nieco innych zaskakujących wersjach, pochodzące z albumu „Projekt Grechuta”. Publiczność bawiła się znakomicie. Nie zabrakło klasyków, takich jak: „Dni, których nie znamy”, „Wiosna, ach to Ty” czy „Będziesz moją panią”.
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA
Noc Świętojańska to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Lubin. Stwarza możliwość wspólnego spotkania i potwierdza potrzebę kultywowania pięknej tradycji słowiańskiego święta. Od kilkunastu lat Ośrodek Kultury Gminy Lubin razem z sołtysem i Stowarzyszeniem Bukowna współtworzy tę niepowtarzalną imprezę, której rozgłos dawno przekroczył granice gminy. Imprezie towarzyszyły koncerty, występy lokalnego kabaretu oraz gminnych zespołów, konkursy tematyczne, tańce integracyjne, puszczanie wianków rzeką Czarna Woda i taniec ognia. Kolorytu imprezie dodał korowód pojazdów uczestniczących w konkursie „Przejazd na Byle Czym”. To jedno z najbardziej znanych wydarzeń plenerowych artystycznych w regionie prezentujące różne rodzaje sztuki i rękodzieła oraz nawiązujące do tradycji słowiańskich. W Bukownej na przybyłych gości czekało wiele atrakcji – muzyka ludowa na żywo, przejazd tematycznymi pojazdami, średniowieczna wioska, warsztaty wyplatania wianków, tradycyjny korowód, puszczanie wianków nad rzeką Czarna Woda, stoiska artystyczne, plener malarski. Na scenie zaprezentowały się: Zespół Siedlecka Nuta, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin, Operafixe, Midnight Blues, które nie tylko przywołały tradycje słowiańskiego święta, dawnych obyczajów a także popularnych piosenek muzyki rozrywkowej. Dla najmłodszych przygotowane były dmuchańce i animacje. Uczestnicy imprezy, którzy przebrali się w tematyce nocy świętojańskiej wzięli udział w konkursie na najlepsze przebranie oraz wianek świętojański.
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą"
W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Kyczera w 2024 r. zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą” w Liścu, jednego z największych festiwali folklorystycznych w Europie propagującego różnorodność kultur.
W 2024 r. obyła się XXVII edycja, a na scenie gościliśmy zespoły z czterech różnych kontynentów. Na scenie w Liścu wystąpili artyści z Indii, Meksyku, Armenii, Bułgarii, Senegalu, Hiszpanii, Słowacji i Polski. Zachwycili publiczność rozmachem przedstawień, artystyczną różnorodnością i feerią barw, którą mieniły się ich stroje.
Przed koncertem galowym na scenie w Liścu po raz pierwszy wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin, przyjęta gorąco przez publiczność.
Anioły Kultury Gminy Lubin
To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w gminie. Ośrodek Kultury Gminy Lubin dostrzegając ogromny potencjał utalentowanych w dziedzinie kultury mieszkańców gminy, w 2016 r. ustanowił nagrodę Anioły Kultury Gminy Lubin. Stworzenie najważniejszej w dziedzinie kultury nagrody co roku powala na dotarcie do twórców, którzy często tworzą w zaciszu domowym. Od 2016 r. plebiscyt wyłonił kilkadziesiąt osób, których twórczość nie była powszechnie znana. Uroczysta gala służy również corocznemu spotkaniu ludzi kultury. Ośrodek Kultury Gminy Lubin dostrzegając ogromny potencjał utalentowanych w dziedzinie kultury mieszkańców gminy, w 2024 r. postanowił uhonorować instruktorów działających na rzecz krzewienia folkloru i zachowania dziedzictwa kulturowego gminy Lubin. Nagrody otrzymali: Teresa Kot, Franciszek Zjawin, Witold Klocek, Jerzy Domagała, Tomasz Nowosiadło oraz Maria Chrzanowska. Proponowane podczas uroczystej gali koncerty z twórczością największych poetów i autorów piosenek przyciąga coraz większą liczbę mieszkańców gminy.
Był to wyjątkowy wieczór także dla gospodyni i twórczyni Dni Kultury Gminnej. Magdalena Dubińska odebrała z rąk wójta Tadeusza Kielana Nagrody dla kultywujących folklor w gminie Lubin Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które za szczególne osiągnięcia przyznał jej Minister Kultury.
W 2024 r. wszystkie zespoły związane z Ośrodkiem interpretowały twórczość Katarzyny Gaertner, podnosząc swój poziom artystyczny. Utwór wybitnej kompozytorki można było również wysłuchać w wykonaniu Sławka Uniatowskiego. Ten popularny artysta stworzył niezwykłe poetyckie widowisko z odrobiną humoru, co doceniła publiczność wypełniająca do ostatniego miejsca świetlicę w Oborze. Ponad godzinny koncert pełen był świetnej muzyki, łączącej najbardziej znane przeboje z nowym repertuarem.
FESTIWAL KAPUSTY I PIEROGA
Festiwal Kapusty i Pieroga to doroczna kulinarna plenerowa impreza przyciągająca mnóstwo gości nie tylko na degustację przeróżnych pyszności ale także na wyśmienitą zabawę. Kapuściano-pierogowe wariacje pieczołowicie przygotowują koła gospodyń, co roku zaskakując nowymi przepisami. W tym roku w konkursowe szranki stanęło 10 kół. Festiwalowi jak co roku towarzyszyły warsztaty lepienia pierogów gruzińskich chinkali i chaczapuri oraz tradycyjnych. Zainicjowany kilka lat temu konkurs na największe warzywo i najoryginalniejszą roślinę cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Ciekawe kulinarne i artystyczne warsztaty wyróżniają to regionalne wydarzenie. Zarówno starsi jak i młodsi uczestnicy imprezy mogą znaleźć coś dla siebie. Wydarzenie to również okazja do nabycia unikalnych wyrobów lokalnych twórców. Na najmłodszych czekały animacje, dmuchańce i warsztaty tworzenia pamiątkowych magnesów i biżuterii. Muzyczną ucztą były występy lokalnych zespołów Lubin i Lejdis. Gwiazdą festiwalu był zespół Hyla, łączący muzykę elektroniczną z elementami etnicznymi, niezwykle interpretujący pradawne melodie górali rusińskich.
Największym plenerowym wydarzeniem był Festiwal Kapusty i Pieroga. To wydarzenie na stałe wpisane do Kalendarza Imprez Dolnego Śląska co roku przyciąga smakoszy z całego regionu. Do jubileuszowej edycji konkursu kulinarnego zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. Po raz 15 jury, składające się z profesjonalistów w wyłoniło zwycięzców w kategoriach najlepsze pierogi i potrawy z kapusty. Dodatkowo oceniane były domki, w których prezentowali się konkursowicze, pięknie przyozdobione dekoracjami z darów natury. Tradycyjnie publiczność mogła skosztować przysmaki przygotowane przez koła gospodyń i wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Lokalni wystawcy również prezentowali swoje wyroby. Muzycznie festiwal otworzyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin, ciepło przyjęta przez uczestników wydarzenia. Gwiazdą tegorocznego wydarzenia był zespół TREBUNIE TUTKI, muzykująca po całym świecie góralska rodzina rozgrzała księginicką publiczność. Na zakończenie wystąpił zespół Lejdis, który przypomniał największe przeboje lat 60 i 70 –tych.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w gminie Lubin, przyciągające tłumy mieszkańców. Już po raz szósty z rzędu świętowano w wyjątkowo uroczysty, ale jednocześnie radosny sposób. Wszystkim wydarzeniom towarzyszył bohater naszej niepodległości, czyli Józef Piłsudski, w którego tradycyjnie wcielił się w mistrzowski sposób wójt Tadeusz Kielan. Była uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, historyczny korowód z pieśniami patriotycznymi, złożenie wieńców pod Obeliskiem Niepodległości w Szklarach Górnych oraz turniej piłkarski.
O klimat z minionej epoki zadbało Stowarzyszenie Historyczne „Rekonstrukcje Lubin” dbając w detalach o oddanie atmosfery wydarzeń z 1918 r. Na terenach zielonych wokół kościoła odbyła się inscenizacja najważniejszych momentów drogi do wolności, od czasów Tadeusza Kościuszki po stan wojenny. Na historycznych stacjach wybrzmiały najważniejsze utwory w wykonaniu artystów operowych oraz odezwy postaci z przywołanych okresów. Wystawa broni i innych akcesoriów z czasów II wojny światowej cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Można było także strzelać z karabinu do tarczy, spróbować pysznej grochówki czy napić się czegoś ciepłego.
tradycje bożonarodzeniowe
Podczas Tradycji Bożonarodzeniowych potrawy zgłoszone do konkursu można degustować, podobnie jak wiele innych smakowitych dań pięknie prezentujących się na wigilijnych stołach, które przygotowało 16 kół gospodyń wiejskich oraz przedstawiciele wielu miejscowości Gminy Lubin.
Potrawy oceniane są w trzech kategoriach: postna, na dzień świąteczny i deser bożonarodzeniowy. Kulinariom towarzyszy konkurs na świąteczny stół, który szczególną uwagę przywiązuje oprócz walorów estetycznych do tradycji. Świąteczny klimat nadają również występy zespołów, warsztaty robienia bombek i ozdób choinkowych.
Drewniane stragany, w których prezentowali się uczestnicy konkursu oraz lokalni wystawcy stworzyły prawdziwy bożonarodzeniowy jarmark. Te niezwykłe spotkania są okazją do łączenia kultur, wymiany doświadczeń i poznania zwyczajów w naszych krajach. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na tradycyjny świąteczny domek. Każdy z uczestników włożył wiele pracy, dbając o najmniejszy szczegół. W niektórych domkach pojawiły się ręcznie robione szopki, ozdoby świąteczne, a gospodynie przyozdobione były w jednakowe fartuszki. Podczas wydarzenia wręczono również nagrody za kartkę świąteczną. Tradycją tych kulinarnych spotkań jest także muzyka na żywo. Klimatyczny koncert największych arii operowych oraz świątecznych utworów z całego świata zaprezentowali artyści: Justyna Bujak sopran, Michał Janicki baryton, Aleksandra Buczek skrzypce, Grażyna Griner piano. Występ wzbudził aplauz publiczności, która razem z wokalistami śpiewała największe przeboje. Przepiękne rękodzieło prezentowały utalentowane mieszkanki gminy. To niezwykłe spotkanie nie tylko przywołuje atmosferę świąt, ale tworzy wspólnotę, która pielęgnuje tradycje i dziedzictwo kulturowe.
Zarówno Festiwal Kapusty i Pieroga jak i Tradycje Bożonarodzeniowe to największe wydarzenia kulinarne o zasięgu regionalnym wpisane do Kalendarza Imprez kulinarnych Dolnego Śląska, publikowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Ośrodek Kultury Gminy Lubin po raz kolejny zrealizował projekt pod nazwą "AKADEMIA KOMPETENCJI SENIORALNEJ GMINY LUBIN”, którego głównym założeniem było upowszechnianie aktywności osób starszych z terenu naszej gminy poprzez organizację działań o charakterze edukacyjnym oraz rekreacyjno-ruchowym dla osób 50+.
W ramach projektu odbywały się w 2024 r:
zajęcia na basenie,
nauka języka angielskiego,
zajęcia zdrowy kręgosłup,
aerobik & stretching,
zajęcia ze smartfona i komputera dla seniora,
joga,
warsztaty taneczne.
Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, chętnie zdobywali nową wiedzę i aktywizowali się z rówieśnikami.
Wdrożenie w 2020 r. kompetencji obsługi platform do wideokonferencji umożliwiło kontynuację uczestnictwa i pozyskanie nowych odbiorców w zajęciach online w 2024 r. Łącznie AKADEMIĘ SENIORALNĄ GMINY LUBIN ukończyło 210 osób.
W 2024 r. propozycje ferii i wakacji dla dzieci zostały poszerzone o nowe ciekawe propozycje. Oferta łączyła działania twórcze, edukacyjne, rekreacyjne i zabawę poprzez warsztaty, wycieczki, wizyty w kinie. Propozycje Ośrodka Kultury Gminy Lubin dla dzieci i młodzieży cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Z bogatej oferty wycieczek, warsztatów i zwiedzania wystaw w terminie od 15.01.2024 r. do 28.01.2024 r. skorzystało łącznie 300 dzieci z naszej gminy. Różnorodność tematyki i formy organizowanych w tym czasie zajęć sprawiła, że dzieci miały okazję zarówno dobrze się bawić, jak również poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin.
Podczas ferii zrealizowano:
WARSZTATY - warsztaty kreatywności z klocków lego, interaktywne lekcje historii na wystawach: Wczoraj i Dziś oraz Drewniane Miniatury w OKGL, warsztaty z tworzenia świec sojowych, warsztaty z robienia mydełek, warsztaty z wykonywania wianków, warsztaty kulinarne oraz eksperymenty chemiczne,
GRY I ZABAWY - zajęcia ruchowe w parku trampolin,
WYCIECZKI - do Centrum Nauki Wyobraźnia w Poznaniu,
BAL - podczas ferii uczestnicy przenieśli się do Świata Czarodziejów wypełnionego niesamowitą magią. W balu wzięło udział 70-ciu niesamowitych mugoli, czarodziejek i czarodziejów,
KUCHENNE REWOLUCJE I WARSZTATY KULINARNE - w restauracji Chinkalnia robienia chaczapuri, oraz rogalików,
SEANSE FILMOWE - w kinie Helios oraz Kino sferyczne w świetlicy w Raszówce,
ZWIEDZANIE - stałych wystaw, mieszczących się w siedzibie Ośrodka. Ekspozycje dotyczące historii i zabytków gminy, drewnianych zabawek i miniatur zobaczyły zarówno zorganizowane grupy jak i indywidualne osoby.
Okres wakacji to czas relaksu i odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jak co roku w Ośrodku Kultury Gminy Lubin zostały zorganizowane atrakcyjne i zróżnicowane propozycje dla dzieci i młodzieży łączące wypoczynek z edukacją i rekreacją. Z bogatej oferty warsztatów, animacji i wycieczek w terminie od 19.07.2024 r. do 28.08.2024 r. skorzystało łącznie ok. 500 dzieci w wieku 5-17 lat.
Ośrodek Kultury Gminy Lubin zrealizował:
WARSZTATY: warsztaty chemiczne ,,MŁODY CHEMIK”, warsztaty malowania kamieni ,,KAMYCZEK W PODRÓŻY”, warsztaty kulinarne, podczas których dzieci uczyły się robić naleśniki, warsztaty z modelowania z gliny, warsztaty edukacyjne i budowanie modeli pojazdów wojskowych, warsztaty zdobienia pierników, warsztaty artystyczne, warsztaty malowania toreb, interaktywne lekcje historii na wystawach OKGL,
EDUKACYJNE WARSZTATY WYJAZDOWE: kreatywne warsztaty robienia drewnianych zabawek dla zwierząt, warsztaty geologiczne, warsztaty poszukiwania agatów, a także warsztaty szlifowania kamieni, edukacyjne warsztaty militarne, warsztaty edukacyjne w skansenie górniczym, zoologiczne warsztaty edukacyjne, warsztaty zielarskie i tworzenia herbaty,
ANIMACJE - dzieci wzięły udział w różnorodnych zabawach, grach i konkursach prowadzonych przez animatorów,
7 WYCIECZEK REKREACYJNO-EDUKACYJNYCH: ZOO Łódź, Kraina Wygasłych Wulkanów, Twierdza Srebrna Góra, Złoty Stok, ZOO Łączna oraz Zaginione Laboratorium Hitlera, Energylandia, Zielony Wulkan - Ziołowa Zagroda Edukacyjna,
Ponadto podczas działań z lego dzieci wzięły udział w wycieczkach edukacyjnych po wystawach znajdujących się w siedzibie Ośrodka Kultury Gminy Lubin: „GMINA LUBIN – WCZORAJ I DZIŚ”, „Zabytki Gminy Lubin”, „Drewniane miniatury”.
Podczas działań wakacyjnych również dominowały ciekawe wycieczki w nieznane miejsca i zupełnie nowe propozycje spędzania czasu.
Z oferty ferii i wakacji skorzystało ponad 800 dzieci i młodzieży. Zwiększona liczba wycieczek, warsztatów i animacji miała wpływ na tak ogromny wzrost.
Współdziałanie z liderami, lokalną społecznością, organizacjami pożytku publicznego, podmiotami zewnętrznymi zaowocowało stworzeniem kilkunastu projektów edukacyjnych aktywizujących i integrujących mieszkańców gminy.
Współpraca z kilkunastoma Kołami Gospodyń i organizacja imprez kulinarnych, promujących dziedzictwo kulinarne regionu, które na stałe wpisały się w kalendarz i stały się wizytówką gminy, np. Festiwal Kapusty i Pieroga, Tradycje Wielkanocne i Bożonarodzeniowe.
Wspólne działania ze Stowarzyszeniem Kyczera podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, jednego z największych festiwali folklorystycznych w Europie, propagującego różnorodność kultur. W tym roku obyła się XXVII edycja, a na scenie gościliśmy zespoły z czterech różnych kontynentów. Przed koncertem galowym na scenie w Liścu po raz pierwszy wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin, przyjęta gorąco przez publiczność.
Wraz ze Stowarzyszeniem Zespół folklorystyczny Lubin OKGL zorganizował Przegląd Folklorystyczny, który zgromadził artystów promujących regionalny folklor. Wystąpiły zespoły działające pod egidą OKGL: Osieczanki, Siedlecka Nuta oraz Koniczynki. Zaproszone również zostały grupy z całego regionu. W konkursowe szranki stanęły: Roztoka, Sasanka i Zespół Ziemi Ścinawskiej.
Wraz ze Stowarzyszeniem historycznym Rekonstrukcje Lubin, OKGL zrealizował działania animacyjne i edukacyjne podczas obchodów Dnia Wojska Polskiego oraz obchodów Święta Niepodległości Polski.
Ośrodek Kultury Gminy Lubin włączył się również w rozpropagowanie konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
W 2024 r. Ośrodek Kultury Gminy Lubin uczestniczył w programie promocji dziedzictwa kulinarnego Dolnego Śląska i publikacji Kalendarza Imprez kulinarnych Dolnego Śląska, finansowanego ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. W publikacji ukazały się informacje o organizowanych przez OKGL imprezach kulinarnych w ramach Kalendarza Imprez Kulturalnych Gminy Lubin.
Przy współpracy z Radą Senioralną Gminy Lubin Ośrodek Kultury Gminy Lubin przeprowadził warsztaty kulinarne i chemiczne oraz eksperymenty z użyciem suchego lodu, który był niezbędny do utwardzenia udekorowanych czekoladą ciasteczkowych lizaków. We współpracy z Radą Senioralną Gminy Lubin OKGL zorganizował również Grecką Biesiadę Senioralną. Uczestnicy zabawy mogli nie tylko posłuchać i obejrzeć, ale i posmakować słonecznej Grecji. OKGL wraz z profesjonalną grupą muzyczną przygotował bogaty program artystyczny a także zestaw pysznych, greckich potraw i napojów. Wydarzenie miało charakter nie tylko integracyjny ale także edukacyjny, dla uczestników przygotowano quizy tematyczne.
Z inicjatywy sołectwa w Gorzelinie, OKGL współorganizował Święto Lipy, Pszczół i Ziół, zainaugurowany przez barwny korowód, który przeszedł Aleją Lipową przez XVIII-wieczny park. W programie zadbano o wiele atrakcji dla dzieci, były stoiska z miodem, ziołami oraz działania proekologiczne promowane przez Nadleśnictwo Legnica.
Kontynuacja i uatrakcyjnienie imprez, które wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych. Wdrożone zostały edukacyjne działania łączące pokolenia oraz rozszerzony program ukierunkowany na rodzinę i integrację, edukację artystyczną społeczności lokalnej poprzez wprowadzenie atrakcyjnej oferty online dla poszczególnych grup odbiorców. Kontynuowana została współpraca z OSP, kołami gospodyń, parafiami, szkołami, stowarzyszeniami i aktywnymi grupami mieszkańców gminy podczas realizacji Kalendarza Imprez Kulturalnych jak i sportowych.
OKGL kontynuował nowy projekt – wraz z sołectwem ze Szklar Górnych odbyła się II edycja gminnej imprezy kulinarnej – Festiwalu Naleśników, któremu towarzyszył konkurs kulinarny oraz animacje i występy artystyczne. Powstał jeden z najsmaczniejszych festiwali, jakie odbyły się na Dolnym Śląsku, który zgromadził mistrzów w robieniu polskich pankeksów na dziesiątki sposobów oraz jeszcze większą rzeszę ich smakoszy. Wydarzeniu towarzyszył ogólnopolski konkurs kulinarny Bitwa Regionów. W ramach współpracy i pozyskanych przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin środków z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa po raz drugi w naszej gminie gościliśmy koła gospodyń z regionu, które rywalizowały w ramach I etapu ogólnopolskich zmagań. Wydarzeniu jak zawsze towarzyszyły działania promujące produkty rolne, metody ich produkcji, systemy jakości oraz wystawcy prezentujący wyroby regionalne. Festiwal oferował nie tylko degustację, ale także dwa emocjonujące konkursy. W tym roku zaprezentowało się siedem kół z terenu gminy Lubin oraz cztery koła gospodyń z Bitwy Regionów z produktami regionalnymi. Wydarzeniu towarzyszyły występy Rozśpiewanych Pastuszków, młodzieżowego zespołu wokalno-instrumentalnego z Gogołowic oraz znanego w regionie bluesowo- rockowego zespołu Midnight Blues, mającego za sobą spory bagaż różnych doświadczeń estradowych w Polsce.
Kontynuacja współpracy z aktywną grupą mieszkańców Bukownej podczas organizacji Nocy Świętojańskiej. To jedno z najbardziej znanych wydarzeń plenerowych artystycznych w regionie prezentujące różne rodzaje sztuki i rękodzieła oraz nawiązujące do tradycji słowiańskich.
Festiwal zupy, to również kontynuowane wydarzenie we współpracy z sołectwem Wiercień, podczas którego odbył się konkurs kulinarny a także animacje i występy artystyczne.
Współpraca z gminnymi szkołami i przedszkolem zaowocowała udziałem uczniów w tematycznych konkursach i działaniach OKGL, organizowanych stacjonarnie i online. Otrzymaliśmy kilkaset prac od uczniów każdej ze szkół. Część uczniów uczestniczyła w warsztatach podczas ferii i wakacji oraz cyklicznych warsztatach organizowanych w ciągu roku.
OKGL kontynuował również współpracę z Technikum Górniczym w Lubinie w ramach wspólnych działań dotyczących rozwoju Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Lubin. Prowadzone są próby, tworzone programy i poszerzany repertuar oraz wspólne działania.
We współpracy z Fundacją „Kulturolubni” OKGL przeprowadził warsztaty chemiczne w ramach programu ,,Z kulturą na Ty!”. Podczas warsztatów dzieci miały okazję spowodować wybuch wulkanu, stworzyć śnieżną chmurę za pomocą suchego lodu, a także wiele innych doświadczeń z kolorowymi reakcjami.
W siedzibie Ośrodka Kultury Gminy Lubin zorganizowano wernisaż projektu artystycznego „Pomalujmy Wrzosową Krainę”, który skupił przedstawicieli gmin zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania „Wrzosowa Kraina”.
W ramach współpracy z Centrum Działań Twórczych OKGL zorganizował koncert FOLKOWE POWITANIE WIOSNY w Zoo Lubin z udziałem najważniejszych zespołów folklorystycznych w powiecie lubińskim.
Wspólny projekt z Legnickim Centrum Kultury. W ramach projektu zorganizowane zostały warsztaty orkiestrowe z koncertem finałowym w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej w Legnicy dla członków Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Lubin oraz legnickiej orkiestry.
W ramach współpracy z Muzeum Motoryzacji w zamku Topacz, uczestnicy działań feryjnych mieli okazję nie tylko pozwiedzać dwupoziomowe Muzeum Motoryzacji, zawierające egzemplarze samochodów – począwszy od pionierskich lat 30. XX wieku, po niespotykane już dzisiaj przykłady konstrukcji z czasów PRL, ale także wziąć udział w zajęciach edukacyjnych.
W ramach współpracy z Sudecką Zagrodą Edukacyjną nasi najmłodsi mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w warsztatach w interaktywnym centrum edukacji i muzeum o fascynującej przeszłości Ziemi.
Uczestnicy wakacji z OKGL odwiedzili Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku, biorąc udział w edukacyjnych warsztatach oraz „Projekcie Arado – Zaginionym laboratorium Hitlera” poznając unikalne w skali Europy eksponaty - części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy.
Dzięki współpracy z Centrum Nauki Wyobraźnia w Poznaniu najmłodsi mieszkańcy gminy wzięli udział w interaktywnych warsztatach, które pozwoliły odkryć biologiczne i fizyczne tajemnice otaczającego nas świata.
Po raz drugi w ramach nawiązanej współpracy Ośrodka Kultury Gminy Lubin z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, mieszkańcy gminy mieli okazję obejrzeć spektakl, przygotowany przez tamtejszy zespół artystyczny. Tym razem wybrano kameralny muzyczny spektakl „Portret Polaka po Szkodzie” nakreślony mniej znanymi wierszami Jacka Kaczmarskiego.
Po raz pierwszy Ośrodek Kultury Gminy Lubin nawiązał współpracę z Teatrem Capitol we Wrocławiu, organizując wyjazd mieszkańców na sztukę musicalowo-operową „A statek płynie…” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka powstałą na podstawie filmu Federico Felliniego pod tym samym tytułem.
Współpraca i rozpropagowanie inicjatyw w ramach programu Niepodległa - współpraca medialna z biurem Koalicja dla Niepodległej, rozpowszechnianie projektów, akcji i materiałów edukacyjnych na naszych profilach społecznościowych.
W ramach współpracy z Łemkowskim Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera" oraz Fundacją Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej OKGL wraz z sołectwem Lisiec zrealizował projekt "Spotkanie z kulturą łemkowską w Liścu". Wydarzenie było okazją do bliższego poznania kultury łemkowskiej, a także wspólnego śpiewania tradycyjnych łemkowskich piosenek.
W 2024 r. Gmina za pośrednictwem Ośrodka Kultury Gminy Lubin z siedzibą w Lubinie, obejmowała również patronatem organizowane przy współudziale organizacji pozarządowych wydarzenia, imprezy kulturalne i sportowe, podczas których organizacje pozarządowe poza współpracą przy realizacji przedsięwzięcia, dokonywały m.in. prezentacji swojej działalności.
W 2024 r. realizowano wydarzenia kulturalne przy współudziale organizacji pozarządowych działających na terenie gminy. Do najważniejszych przedsięwzięć należały:
Festiwal zupy, zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Nasz Wiercień, którego koszt wyniósł 3.924,78 zł,
Noc Świętojańska, realizowana we współpracy z OSP Zimna Woda oraz Stowarzyszeniem „Bukowna – wczoraj, dziś, jutro”, o koszcie 57.195,59 zł,
Międzynarodowy Festiwal Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Świat pod Kyczerą”, organizowany wraz z Łemkowskim Zespołem Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy oraz OSP Zimna Woda, którego wsparcie finansowe wyniosło 49.908,51 zł,
„Łemkowska Watra na Obczyźnie” – impreza plenerowa o charakterze kulturalno-rekreacyjnym, w której bierze udział ok. 1.500 uczestników organizowana w Michałowie w gminie Chocianów, która Gmina Lub wspiera corocznie finansowo jako jeden ze sponsorów (kwota 5000,00 zł),
Festiwal Naleśników, zrealizowany razem z OSP Szklary Górne, za kwotę 34.582,79 zł,
Festiwal Pieroga i Kapusty, współorganizowany z OSP Księginice oraz Ludowym Klubem Sportowym „Iskra” w Księginicach, którego realizacja kosztowała 74.778,77 zł,
Grzybobranie Koła Gospodyń wraz z Kołem Łowieckim Rolnik z Wrocławia, za kwotę 2.058,98 zł,
Gminne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zrealizowane przy współpracy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych, OSP w Szklarach Górnych oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcje Lubin, z kosztami sięgającymi 68.925,79 zł,
Coroczne Obchody Dnia Ekumenicznego w Chróstniku wspólnie z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Legnicy, Parafią Rzymskokatolicką w Chróstniku – koszt poczęstunku 4.620,00 zł,
Gminne Obchody Dnia Osadnika wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym „Rekonstrukcje Lubin” – koszt realizacji gier terenowych 2.900,00 zł.
inne wydarzenia w 2024
Wójt Gminy Lubin uhonorowany medalem „Pro Patria”
Państwowymi medalami nagrodzono dawnych opozycjonistów zagłębia miedziowego i osoby mające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród nagrodzonych był także wójt Tadeusz Kielan. O takie wyróżnienie dla wójta zabiegali członkowie Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.
Medal „Pro Patria” został ustanowiony przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 r. i zastąpił Medal „Pro Memoria”. Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
Dzień Osadnika
Jesteśmy stąd, ale wszyscy nasi dziadkowie przyjechali tu z różnych stron świata. 16 marca ma corocznie upamiętniać początki osadnictwa polskiego na terenie naszej gminy po zakończeniu II wojny światowej. Podczas pierwszych oficjalnych obchodów Dnia Osadnika wystawiono spektakl teatralny, młodzież ze szkół stworzyła specjalny komiks, a z pamiątkowych zdjęć powstała niecodzienna wystawa. Okolicznościowe spotkanie, które zgromadziło przedstawicieli czterech pokoleń mieszkańców gminy Lubin, było okazją do wielu wspomnień i wzruszeń.
Dzień Osadnika ustanowiono w formie uchwały na wniosek wójta Tadeusza Kielana. 16 marca 2024 r. minął dokładnie rok, kiedy także w miejscu wystawy „Gmina Lubin – wczoraj i dziś” zorganizowano premierę książki Marleny Kovařík pt. „Wschody i Zachody. Opowieści osiedleńców w gminie Lubin”. Ustanowienie takiego dnia jest okazją do kultywowania pamięci, historii i uznania dla pierwszych mieszkańców poprzez różne działania edukacyjno–kulturalne.
Udział w obchodach wzięli zarówno pierwsi osadnicy, bohaterowie książki, ich potomkowie, dzieci, które tworzyły komiks, ich rodzice, nauczyciele wspierający powstanie tej niecodziennej publikacji, mieszkańcy którzy przekazali swoje prywatne fotografie na wystawę, radni, Marlena Kovařík oraz dziennikarze, którzy bardzo pozytywnie ocenili te działania.
Uroczyste spotkanie współprowadziła Edyta Szymańska, sołtys Zimnej Wody, grająca główną rolę w spektaklu „Nowe Korzenie” i jednocześnie prawnuczka jednego z pierwszych dziesięciu osiedleńców z Zimnej Wody w 1945r. Współgospodarzem był także Maciej Stefaniak, wicedyrektor szkoły w Szklarach Górnych, wielki entuzjasta historii naszej Małej Ojczyzny, który rok temu był gościem prezentacji książki, pomysłodawcą Dnia Osadnika, a w tym roku koordynatorem powstania komiksu, który stworzyli nasi uczniowie.
Uczniowie pracowali przez cały rok, spotykając się w Ośrodku Kultury Gminy Lubin. Poznawali historie pierwszych osadników, nierzadko zadając trudne pytania związane z wciąż nieodległą historią końca II wojny światowej. Rysowali, popadali w zdumienie, niedowierzali. Aż w końcu dopięli swego. W rok po ukazaniu się książki Marleny Kovarik, do rąk czytelnika została oddana kolejna publikacja: „Losy Osadników Gminy Lubin w komiksach”.
Nazwiska wszystkich autorów komiksu i wspierających ich nauczycieli publikujemy pod artykułem. Było to dla nich wyjątkowe spotkanie. Z rąk wójta Tadeusza Kielana odebrali publikacje, upominki, wyświetlany był materiał filmowy z ich wypowiedziami, były pamiątkowe fotografie oraz autografy na książkach.
Tożsamość, historia, pokolenia to słowa, które odmieniano 16 marca wielokrotnie przez wiele przypadków. Dużo wzruszenia, zaciekawienia wywoływały także dawne fotografie, obrazujące naszych pierwszych osadników. Były przyczynkiem do wielu wspomnień i rozmów. Dzień Osadnika miał wyjątkową oprawę także dzięki Stowarzyszeniu Historyczne Rekonstrukcje Lubin. Już przy wejściu do budynku przy ul. Księcia Ludwika I stemplowano i przydzielano karty repatriacyjne. Z tej okazji gmina wydała także okolicznościową pieczęć i widokówkę, która jest pamiątką pierwszych obchodów Dnia Osadnika.
Wydawcą Komiksu był Ośrodek Kultury Gminy Lubin.
WYSTAWY
Na terenie Lubina przygotowano stałe i czasowe wystawy, służące kultywowaniu tożsamości kulturowej i ochrony dziedzictwa narodowego.
W 2024 r. doposażono w kilkadziesiąt nowych eksponatów powstałą już w 2018 r. wystawę "Gmina Lubin - wczoraj-dziś” ukazującą historię polskiej wsi i rolnictwa odwiedziło blisko 800 osób zarówno z naszej gminy jak i spoza jej granic. Wystawa stała się wizytówką gminy w regionie.
W 2024 r. Ośrodek Kultury Gminy Lubin organizował również wystawy czasowe:
wystawa „Zabytki Gminy Lubin” prezentuje kilkadziesiąt makiet zabytków wykonanych różnymi technikami przez uczniów gminnych szkół podstawowych oraz mieszkańców gminy. Wystawa służy popularyzowaniu lokalnych zabytków i zapoznania się z ich historią, a przede wszystkim uświadomienia potrzeby ochrony tych cennych obiektów. Ośrodek Kultury Gminy Lubin kontynuował wraz z I Liceum Ogólnokształcącym projekt niekonwencjonalnych lekcji historii w mini – muzeum. Projekt ten rozrósł się również na inne szkoły, których uczniami są również młodzi mieszkańcy gminy,
wystawa „Drewniane miniatury” to projekt sentymentalnej podróży w przeszłość i świat dzieciństwa, współtworzony przez mieszkańców Gminy Lubin. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt wykonanych z drewna przedmiotów użytku codziennego oraz miniaturowe urządzenia rolnicze. Dostosowanie stałej wystawy „Drewniane miniatury” do zajęć warsztatowych, montaż magic carpet, urządzeń interaktywnych.
PRACOWNIE CERAMICZNe
Kilkadziesiąt osób kształci się pod okiem profesjonalnego instruktora w nowoczesnych pracowniach w Raszówce i Miłoradzicach. Stworzenie warunków do pracy gliną i możliwość jej wypalania jest wizytówką naszej gminy.
Aktualnie w warsztatach udział bierze ponad 60 uczestników, zarówno dorosłych jak i dzieci.
WARSZTATY ARTYSTYCZNE
Rok 2024 r. to przede wszystkim kontynuacja procesu poszerzania oferty umożliwiającej rozwój, zdobywania nowych umiejętności oraz kontynuacji wdrażania edukacyjnych działań łączących pokolenia, cykl imprez wielopokoleniowych, np. świąteczne konkursy plastyczne, przyciągające coraz więcej dzieci i dorosłych oraz warsztaty łączące pokolenia. Zwiększenie liczby warsztatów zarówno stałych jak i jednorazowych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Dzięki tym działaniom mogliśmy wprowadzić urozmaicony cykl warsztatów w wielu dziedzinach, odpowiadając na zapotrzebowanie różnych grup wiekowych, w tym w szczególności młodzieży. Nasza placówka zachowując założenia koncepcji programowej: nowoczesność i otwartość, aktualność, atrakcyjność i twórczość kontynuowała projekt AKTYWNA KULTURA, przyciągając kilkadziesiąt młodych odbiorców, którzy rozwijali swoje zdolności. Na każdych zajęciach wprowadzaliśmy różne formy aktywności twórczej dla dzieci i młodzieży. Zaproponowaliśmy różne techniki związane z rękodziełem, poprzez zajęcia ogólnorozwojowe i kreatywne dostosowane do wieku.
Tegoroczne warsztaty to również propozycje, które przyciągnęły bardzo dużą grupę odbiorców również w latach ubiegłych – jak warsztaty tworzenia czekolady, konstrukcyjne, chemiczne i edukacyjne, warsztaty plecenia makramy, robienia biżuterii, mydełek, tańca, teatru, malarstwa. Przeprowadziliśmy rekordową liczbę bloków warsztatowych we wszystkich grupach wiekowych. Kontynuowaliśmy również wprowadzoną w 2022 r. propozycję zabawy z językiem angielskim, wykorzystując narzędzia pozyskane w ramach projektu Konwersja Cyfrowa. Ta propozycja skierowana do najmłodszych mieszkańców naszej gminy cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Największym sukcesem było rozszerzenie oferty o nowe atrakcyjne propozycje, które cieszyły się ogromną popularnością. Zajęcia z: Aktywnego Kodowania, Rysunku, Gitary, Tańca Nowoczesnego, Baletu, Hip-hopu, Sitkówki, Taekwondo, Formy do lata, Fit body oraz Jogi umożliwiło mieszkańcom rozwój w różnych dziedzinach. Zajęcia te odpowiadały na potrzeby dzieci, młodzieży oraz dorosłych, oferując im możliwość nabywania nowych umiejętności, poprawy kondycji fizycznej oraz kreatywnego wyrażania siebie. Nowa oferta przyciągnęła bardzo dużą liczbę uczestników, którzy dzięki różnorodnym propozycjom mogli rozwijać swoje pasje, zwiększać aktywność fizyczną i angażować się w życie kulturalne gminy.
Poszerzyliśmy ofertę zajęć w siedzibie OKGL, powstały nowe grupy taneczne dziecięce. Dzieci uczyły się podstawowych układów tańca nowoczesnego i baletu, a na świetlicy w Miroszowicach hip-hopu pod okiem doświadczonych instruktorów, zawodowych tancerzy. Oprócz zajęć cyklicznych zaproponowaliśmy wiele działań jednorazowych, często uatrakcyjnianych duże wydarzenia kulturalne w gminie. Podczas tegorocznej Nocy Świętojańskiej powtórzyliśmy cieszący się popularnością od dwóch lat malarski plener oraz zaproponowaliśmy warsztaty plecenia wianków z naturalnych ziół, kwiatów i zbóż. Warsztaty tworzenia spersonalizowanej czekolady cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, przeprowadziliśmy kilkanaście warsztatów dla kilkudziesięciu dzieci, warsztaty odbywały się zarówno w Ośrodku jak i w placówkach oświatowych.
Warsztaty kulinarne tradycyjnie towarzyszyły Festiwalowi Kapusty i Pieroga i miały również szeroki aspekt edukacyjny, związany z wprowadzaniem do codziennej diety dobrych praktyk. Przeprowadziliśmy kilkanaście warsztatów kulinarnych dla dzieci podczas ferii i wakacji. Zaletą tych warsztatów było połączenie teorii z praktyką, wspólna integracja i wymiana doświadczeń.
W bogatej ofercie Ośrodka kontynuowane były konkursy i przeglądy. Łącznie w konkursach wzięło udział ponad 350 młodszych i starszych mieszkańców naszej gminy.
WYCIECZKI EDUKACYJNE I KRAJOZNAWCZE
WYCIECZKA DO ZIELONEJ GÓRY I OKOLIC
Po raz kolejny OKGL zorganizował wyjazd mieszkańców na Winobranie. Tegoroczne spotkanie z historią tego szlachetnego trunku rozpoczęła wizyta w Winnicy w Ogrodzie, położonej w malowniczym zakolu Odry w Górzykowie. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć ponad trzy-hektarowe założenie parkowo-ogrodowe z wielofunkcyjnym Domem Winiarza oraz ogród o charakterze dendrologicznym. Następnie 45-osobowa grupa odwiedziła Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli. W skansenie znajduje się 80 zabytkowych obiektów. Wycieczkę zakończyła wizyta na zielonogórskim rynku, gdzie zaprezentowało się kilkadziesiąt producentów wina z regionu.