do roku 2023
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
Liczba nowych wpisów do REGON
Liczba wniosków o wypis z REGON
Gmina Lubin stawka podatku od środków transportowych, pozostała na poziomie niższym niż poziom maksymalny. Stawka podatku od nieruchomości została w 2023 r. podniesiona do wysokości stawki maksymalnej.
Prowadzona polityka podatkowa ma z jednej strony przyczyniać się do wzrostu potencjału gospodarczego gminy, z drugiej - zapewniać stabilność finansową gminy, a dzięki temu zagwarantować możliwość dalszego rozwoju.
Korzystne uwarunkowania dla prowadzenia biznesu potwierdza kolejny przyrost liczby osób prowadzących działalność gospodarczą w 2023 r., którzy zarejestrowali się w REGON (o 3,3%). W 2024 r. w gminie znajdowało się 3261 ha terenów inwestycyjnych.
W 2024 r. kontynuowano prace nad stworzeniem warunków sprzyjających pozyskaniu inwestorów w celu utworzenia i rozwoju Parku Przemysłowego w Gminie Lubin (w ramach Strefy Aktywności Gospodarczej wyznaczonej w obszarze sąsiadującym z drogą S3 w obrębach Krzeczyn Wielki i Obora oraz Mieście Lubinie).
Gmina gospodarzem wyjazdowego posiedzenia zarządu NOT
Członkowie zarządu Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Zagłębia Miedziowego spotkali się w siedzibie Urzędu Gminy Lubin, by na zaproszenie wójta Tadeusza Kielana dyskutować na temat bieżących spraw związku. Była to także okazja do podjęcia uchwał w sprawie tytułów mistrza i wicemistrza techniki. Goście zwiedzili również wystawę „Gmina Lubin wczoraj i dziś”.
Naczelna Organizacja Technicznej wywodzi się z bogatej, ponad stuletniej tradycji stowarzyszeniowej Techników Polskich – ludzi ogarniętych ideą postępu i rozwoju naszego kraju. Jej celem jest m.in. reprezentowanie środowiska naukowo-technicznego wobec terenowych organów władzy państwowej, samorządowej oraz organizacji społecznych. To także partnerskie wspieranie rozwoju nauki, techniki i gospodarki oraz tworzenie i realizowanie lokalnych i regionalnych programów rozwoju społeczno-gospodarczego.
Stowarzyszenie organizuje już po raz 48. Dni Nauki i Techniki, które co roku cieszą się dużą popularnością. Corocznie w ramach Dni Nauki i Techniki Rada FSNT NOT „ZM” oraz zrzeszone Stowarzyszenia Naukowo-Techniczne zapraszają na około 60 seminariów, konferencji, szkoleń oraz imprez rekreacyjnych, w których łącznie udział bierze kilkaset osób.
Gmina gospodarzem wyjazdowego posiedzenia zarządu NOT Dni techniki to także kolejne edycje konkursu Mistrza Techniki „Zagłębia Miedziowego” i na ten temat dyskutowano i podejmowano uchwały w Lubinie.
Jedną z ważniejszych uroczystości Dni Nauki i Techniki będzie uroczysta połączona z konferencją nt. „Rozwój i perspektywy bazy surowcowej Górnictwa Rud Miedzi”, która planowana jest na 8 października 2024r. w sali im. Wyżykowskiego w Lubinie.
Szkolenia dla sprzedawców alkoholu w całej gminie
08-15.07.2024 r.
Szkolenia odbywały się w godzinach pracy punktu sprzedaży alkoholu, trwają ok. 10-15 minut. Ich celem jest przypomnienie aspektów prawnych dotyczących sprzedaży alkoholu, szczególnie osobom nieletnim. To także np. kwestie ekspozycji alkoholu, czy też tabliczek informujących o zasadach sprzedaży.
Efektem tego cyklu szkoleń będzie także specjalny raport, który podsumuje znajomość i przestrzeganie prawa w tym zakresie na terenie gminy Lubin.
Bezpłatne konsultacje na temat funduszy unijnych
07.09.2024 r.
Konsultacje dotyczyły bezpłatnej informacji o funduszach europejskich w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego, który działał w Urzędzie Gminy Lubin, przy ul. Księcia Ludwika I 3.
W trakcie konsultacji weryfikowano czy pomysł kwalifikuje się do unijnego wsparcia, można było się dowiedzieć jakie są aktualne i przyszłe możliwości otrzymania pomocy z funduszy europejskich i zasady ubiegania się o środki, terminy i miejsce składania dokumentów.
Zakres konkursów unijnych to m.in. środki na otwarcie lub rozwój własnej działalności gospodarczej, szkolenia, działania proekologiczne.
Dotacje na usługi rozwojowe dla dolnośląskich firm
Celem projektu jest wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw poprzez usługi realizowane w ramach BUR pozwalające na rozwój przedsiębiorstwa i/lub jego pracowników, w szczególności nabycie lub potwierdzenie kwalifikacji, usprawnienie procesów lub obszaru działania. Projekt jest realizowany w okresie od 01.01.2024 r. do 31.12.2028 r.
spotkanie robocze dotyczące tworzonej koncepcji transformacji energetycznej w powiecie lubińskim
W sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Lubinie z inicjatywy koordynatora Lubińskiego Klastra Energii (LKE) oraz wójta Tadeusza Kielana zorganizowano spotkanie robocze dotyczące tworzonej koncepcji transformacji energetycznej w powiecie lubińskim. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Klastra oraz podmioty, które zainteresowane są wstąpieniem do naszego projektu.
Gmina Lubin przystąpiła do Lubińskiego Klastra Energii (LKE) w lipcu ubiegłego roku. Koordynatorem LKE jest MPEC „TERMAL” S.A. w Lubinie, a celem jego działalności jest kreowanie lokalnych i regionalnych strategii energetycznych, a także ograniczenie niskiej emisji, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, rozwój odnawialnych źródeł energii oraz edukacja ekologiczna w zakresie efektywności energetycznej i OZE.
Aby działania LKE były skuteczne konieczne jest stworzenie dedykowanej dla naszego powiatu koncepcji rozwoju – strategii działania LKE, u podstaw której leży konieczność właściwego zdiagnozowania potrzeb i możliwości regionu w zakresie rozwoju infrastruktury energetycznej, nowoczesnych źródeł energii i ciepła, magazynów energii jak również innych aktywności mających na celu wzrost bezpieczeństwa energetycznego, poprawę efektywności energetycznej i propagowanie postaw oraz rozwiązań proekologicznych.
Na spotkaniu wymieniono się doświadczeniami z prowadzonych projektów związanych z termomodernizacją, wymianą źródeł ciepła oraz inwestycjami w odnawialne źródła energii, które są realizowane przez gminy. Omówiono także wiele ciekawych pomysłów, które dzięki zaangażowaniu Klastra mogą stać się realne, są to innowacyjne przedsięwzięcia sprzyjające osiąganiu celów, jakie postawili sobie członkowie Klastra.
Dotacje dla mieszkańców obszaru LSR „Wrzosowa Kraina”
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oferuje szereg możliwości finansowania różnorodnych inicjatyw. Jednym z ważnych obszarów wsparcia jest podejmowanie i rozwój pozarolniczej działalności gospodarczej, które w Lokalnej Strategii Rozwoju Wrzosowej Krainy, której gmina Lubin jest członkiem, reprezentuje przedsięwzięcie 1.2 „ Wsparcie przedsiębiorczości w zakresie turystyki i marki lokalnej”.
Pomoc przyznaje się, jeżeli wnioskodawca co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia WOPP: posiada miejsce zamieszkania na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności gospodarczej oznaczone adresem wpisanym do CEIDG na obszarze wiejskim objętym LSR lub miejsce wykonywania działalności w ramach pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą fizyczną, posiada siedzibę lub oddział, które znajdują się na obszarze wiejskim objętym LSR a w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną.
Planowanie przestrzenne w gminach to proces systematycznego i zrównoważonego kształtowania przestrzeni, który ma na celu racjonalne wykorzystanie terenów z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, ochrony środowiska oraz interesów społecznych i gospodarczych. W Polsce, na poziomie lokalnym, planowanie realizowane jest przede wszystkim poprzez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Uchwalanie nowych miejscowych planów ma korzystne długotrwałe efekty m.in. przyczyniając się do usprawnienia procesów inwestycyjnych.
Cała powierzchnia Gminy Lubin pokryta jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, co oddziałuje korzystnie na wizerunek gminy, jej atrakcyjność inwestycyjną oraz zadowolenie mieszkańców.
W 2024 r. nie został uchwalony ani zmieniony żaden plan zagospodarowanie przestrzennego.
Studium
28 grudnia 2023 r. Rada Gminy Lubin podjęła uchwałę Nr LXIII/620/2023 w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Lubin. Zmiana studium spowodowana była koniecznością stworzenia możliwości lokalizacji kolejnych inwestycji gospodarczych, w tym lokalizacji urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł o mocy przekraczającej 500 kW.
plan ogólny
Rada Gminy Lubin uchwałą Nr IV/39/2024 z dnia 30 lipca 2024 r. przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego gminy Lubin.
24 września 2024 r. weszła w życie, planowana od dłuższego czasu zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ma ona znaczący wpływ na prowadzenie polityki przestrzennej w gminach w całej Polsce. Jednym z kluczowych aspektów reformy jest zastąpienie dotychczasowego dokumentu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, planem ogólnym. Zgodnie z przepisami wyżej wymienionej ustawy do dnia wejścia w życie planu ogólnego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zachowuje swoją moc, jednak nie dłużej niż do 31.12.2025 r.
Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego. Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące dla planów miejscowych.
Plan ogólny ma określić podział obszaru gminy na strefy planistyczne (sposób zagospodarowania poszczególnych terenów) oraz wskazać gminne standardy urbanistyczne (określenie intensywności zabudowy, wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej).
Liczba MPZP
obowiązujących
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
Powierzchnia Gminy
objęta MPZP
Gmina prowadzi System Informacji Przestrzennej i wszystkie obowiązujące MPZP, Studium jak również uchwały, którymi zainicjowano zmianę obecnie obowiązujących MPZP znajdują się na stronie internetowej pod linkiem: https://sip.gison.pl/lubingmina.
Gmina Lubin, położona w północnej części województwa dolnośląskiego, charakteryzuje się znaczącym udziałem terenów zielonych, które stanowią ważny element jej krajobrazu oraz wpływają na jakość życia mieszkańców. Około 37% powierzchni gminy zajmują użytki leśne, a liczne parki, zieleńce i obszary naturalne tworzą przestrzeń sprzyjającą rekreacji, ochronie bioróżnorodności oraz poprawie mikroklimatu. W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i suszami, gmina podejmuje działania mające na celu pielęgnację i rozwój zieleni, dostosowując gospodarowanie terenami zielonymi do aktualnych potrzeb środowiskowych i społecznych.
Powierzchnia gruntów leśnych gminnych (ha)
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
Powierzchnia terenów zieleni (ha)
Drzewa posadzone (szt.)
Realizacja zadań związanych z ochroną środowiska stanowi odzwierciedlenie działań podejmowanych na podstawie polityki programów i strategii przyjętych przez władze Gminy Lubin. Do najważniejszych z nich należą:
uchwała Nr XXVII/268/2021 Rady Gminy Lubin z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie „Aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Lubin”,
Plan urządzeniowo-rolny Gminy Lubin,
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Lubin,
Program "Ciepłe Mieszkanie",
Program "Ochrony Powietrza",
Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Lubin,
Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Lubin na 2024 r.
Szczegółowy opis wskazanych powyżej programów znajduje się w części raportu poświęconej realizowanym politykom, programom i strategiom.
realizacja wybranych programów związanych z ochroną środowiska
Usuwanie azbestu z terenu gminy
Mimo, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w tym roku nie udzielił gminom dotacji na realizacje zadań z zakresu usuwania wyrobów zawierających azbest (jak to miało miejsce w latach poprzednich), Gmina Lubin zdecydowała o konieczności kontynuacji i realizacji tego zadania.
Wójt Gminy, podjął decyzję, że gmina będzie dalej realizowała zadanie i w 100 % sfinansuje je ze środków własnych. Gmina Lubin jest jedyną gminą z terenu Powiatu Lubińskiego, która podjęła taką decyzję.
W 2024 r. wykonano demontaż i całkowite usunięcie wyrobów zawierających azbest wraz z unieszkodliwieniem z 38 posesji, odebrano i wywieziono 54.42 ton azbestu.
Całkowity koszt zadania wyniósł 56.600,00 zł.
Program "Czyste Powietrze"
25.04.2024 r. odbył się webinar o zmianach w programie „Czyste Powietrze”. Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytutu Ochrony Środowiska przedstawili najważniejsze informacje dotyczące nowych, wprowadzonych po 22.04.2024 r. zmian w Programie,
21.03.2024 r., w świetlicy wiejskiej w Liścu, odbyło się spotkanie w sprawie możliwości skorzystania z dopłat w ramach rządowych programów „Czyste powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”. Tematem było dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.
otwarte ogrody
Po raz kolejny mieszkańcy Gminy Lubin przekonali się, że zarówno odwiedzanie, jak i uprawianie ogrodów to doskonały sposób na poprawę jakości życia, kontakt z naturą i czerpanie radości z piękna roślin.
Ogrody to miejsca, gdzie można odpocząć i oderwać się od codziennych zmartwień. Kontakt z naturą, dźwięk szumiących drzew i śpiew ptaków działają kojąco, pomagając obniżyć poziom stresu. Uprawianie ogrodu, np. sadzenie roślin czy pielęgnacja kwiatów, to rodzaj aktywnej medytacji, która sprzyja wyciszeniu i poprawie samopoczucia.
W 2024 r. z inicjatywy Rady Seniorów Gminy Lubin zrealizowano kolejny raz na terenie Gminy przedsięwzięcie pn. MIESIĄC OTWARTYCH OGRODÓW. Jego celem było zachęcenie mieszkańców do otwarcia i prezentacji swoich ogrodów innym mieszkańcom, turystom, pasjonatom różnego rodzaju zieleńców. Udostępniać można było ogród lub sad, mały ogródek, warzywnik, zielnik, skalniak, ogród rekreacyjny czy wypoczynkowy, ciekawie zagospodarowany botanik, a także miejsca z żyjącą w ogrodach fauną: pasieki, małe zagrody zwierzęce, ptaszarnie, wybiegi itp.
Ogrody udostępniane były przez chętnych w weekendy nieodpłatnie. Ich zwiedzanie stanowiło inspirację dla innych, źródło wymiany doświadczeń, wymiany nasion i sadzonek, nawiązania nowych relacji itd.
Akcja cieszyła się uznaniem i zainteresowaniem stąd będzie kontynuowana w kolejnych latach.
Święto Lipy, Pszczół i Ziół
Barwnym korowodem, który przeszedł Aleją Lipową przez XVIII - wieczny park zainaugurowano Święto Lipy, Pszczół i Ziół, którego organizatorem było sołectwo Gorzelin i Ośrodek Kultury Gminy Lubin.
W programie zadbano o wiele atrakcji dla dzieci, były stoiska z miodem, ziołami oraz działania proekologiczne promowane przez Nadleśnictwo Legnica.
Bliżej pszczół w naszych szkołach
W ramach promocji działań ekologicznych i zdrowego stylu życia, we wszystkich gminnych szkołach zorganizowano specjalne lekcje, które zostały przygotowane i poprowadzone przez Andrzeja Wawryka – pszczelarza z Raszówki. Połączono w nich pasję z edukacją i dobrą zabawą oraz słodkim, zdrowym poczęstunkiem.
Podczas zajęć, poprzez zabawy, doświadczenia i nauki wychowawcze, dzieci przeniosły się wyobraźnią w świat pszczół. Dowiedziały się m.in. jak mieszkały kiedyś pszczoły, skąd się wzięły w pasiece, jakich narzędzi używają do obrony, z czego jest zbudowany ul, co robi pszczelarz w zimie, jaka jest hierarchia w ulu, kto żyje w ulu poza pszczołami, jakie produkty wytwarzają pszczoły.
Sprzątanie Świata
W ramach akcji Sprzątanie Świata, w miejscowościach Kłopotów, Bukowna i Miroszowice zorganizowano zbiórkę odpadów z miejsc ogólnodostępnych. W akcji wzięli czynny udział zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci. Wspólne sprzątanie zakończyło się integracją mieszkańców, a najmłodsi uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela przyrody”. Były także drobne upominki oraz słodkości i lody.
Jak co roku w akcji uczestniczyły również wszystkie placówki oświatowe z trenu naszej gminy, które aktywnie i z dużym zaangażowaniem wysprzątały wyznaczone tereny, organizując przy tej okazji szereg działań edukacyjnych takich jak: konkursy, pogadanki, warsztaty.
olimpiada ekologiczna z okazji dnia ziemi
Z okazji Dnia Ziemi w Zamiejscowym Oddziale Gminnego Przedszkola, odbyła się olimpiada ekologiczno – przyrodnicza „Mali Przyjaciele Natury”. Podczas olimpiady dzieci wykazały się znajomością prawidłowych zachowań przyrodniczych. Ponadto przedszkolaki musiały odpowiedzieć poprawnie na zadawane przez prowadzące pytania dotyczące ekologii. Konkurencje dostarczyły uczestnikom wiele satysfakcji i radości.
Najmłodsi mieszkańcy gminy zaimponowali wiedzą. Jury wręczyło również dyplomy oraz upominki dzieciom. Po tej edukacyjnej zabawie, przedszkolaki wyszły do ogrodu przedszkolnego posadzić drzewo. Dzieci obiecały, że będą dbać, podlewać i codziennie obserwować wzrost drzewka.
Światowy dzień wody
Dzieci z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce obchodziły Światowy Dzień Wody, który przypadał 22 marca. Do przedszkola zawitali zaproszeni goście z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Legnicy, którzy przeprowadzili zajęcia edukacyjne w ramach Ogólnopolskiego Programu Aktywni Błękitni.
Dzieci wzbogacały wiedzę przy pomocy książki Ch. Steinlein i M. Scheier „Woda źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na ziemi”, która zawiera szereg informacji o roli wody i wyjaśnia dlaczego jest tak ważna w naszym życiu. Następnie każdy przedszkolak otrzymał zadanie specjalne – pytanie z koła fortuny.
Wizytówka Wsi
W gminie Lubin odbyły się kolejne edycje konkursu Wizytówka wsi 2024 - wiosenna i jesienna. Celem konkursu jest wspieranie rozwoju wsi poprzez pobudzanie aktywności społecznej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców wsi. Ocenie konkursowej podlegały najpiękniejsze miejsca w otwartej przestrzeni publicznej wsi (tj. miejsca powszechnie dostępne na terenie stanowiącym własność Gminy), zaaranżowane, udekorowane (np. ukwiecone) i utrzymywane przez mieszkańców, stanowiące „wizytówkę wsi”. W edycji wiosennej wzięło udział 6 sołectw, a w jesiennej 4.
Edukacja w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi
W ramach edukacji ekologicznej Gmina Lubin przeprowadziła szereg działań edukacyjnych i informacyjnych takich jak:
dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych w postaci ulotek dla mieszkańców dotyczących segregacji odpadów oraz prawidłowego kompostowania bioodpadów,
edukacja ekologiczna za pomocą strony internetowej oraz mediów społecznościowych,
zorganizowano akcje sprzątania świata w szkołach podstawowych oraz sołectwach gminy Lubin,
zorganizowano akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz mebli i odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio z nieruchomości zamieszkałych,
przeprowadzono spotkania z mieszkańcami podczas imprez okolicznościowych w miejscowościach Raszówka i Księginice, w ramach których przeprowadzono quizy dla dzieci i młodzieży o tematyce odpadowej oraz edukowano mieszkańców w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych,
w ramach umowy na zagospodarowanie odpadów w PSZOK Wykonawca usługi przeprowadził warsztaty ekologiczne dla mieszkańców w ramach imprezy plenerowej w miejscowości Księginice