Filia
w Chróstniku
Filia w Niemstowie
Filia w Miłoradzicach
Filia
w Oborze
Filia
w Księginicach
Punkt Biblioteczny w Zimnej Wodzie
Stan księgozbioru na dzień 31.12.2024 r.
Liczba zakupionych i otrzymanych książek w 2024 r.
Liczba audiobooków
na dzień 31.12.2024 r.
Środki finansowe i rzeczowe pozyskane przez Bibliotekę w 2024 r.
Liczba użytkowników
Liczba wypożyczeń książek i audiobooków
Liczba odwiedzin w bibliotekach
Wypożyczenia ebooków i audiobooków w Legimi
Do podstawowych i najważniejszych zadań Biblioteki należy: gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych oraz udostępnianie ich na zewnątrz bądź na miejscu, prowadzenie działalności informacyjnej, popularyzującej książki i czytelnictwo. Promocja książki w wersji papierowej, elektronicznej czy w formie audiobooka to najważniejsze zadanie realizowane przez GBP w Raszówce oraz filie przez cały rok w różnych formach. Szczególną uwagę w pracy bibliotekarza zajmuje edukacja czytelnicza najmłodszych użytkowników biblioteki. Od najmłodszych lat należy kształtować w dzieciach zainteresowanie książką, aby kiedyś, jako nastolatkowie czy dorośli sięgali po książki. W tym celu organizowane są spotkania z przedszkolakami oraz lekcje biblioteczne z uczniami szkół podstawowych. Biblioteki dokładają wszelkich starań, aby oferta była różnorodna. W celu zachęcenia potencjalnych użytkowników do odwiedzenia biblioteki organizują spotkania z autorami, propagują konkursy czytelnicze, prowadzą lekcje biblioteczne oraz biorą udział w akcjach o zasięgu ogólnopolskim, np. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Narodowe Czytanie, Mała książka – wielki człowiek czy Noc Bibliotek. Działania promujące czytelnictwo i bibliotekę odbywają się również w sieci. Na stronie internetowej biblioteki, a w szczególności na FB pojawiło się wiele ciekawych artykułów (48 artykułów na stronie internetowej, 277 postów na FB).
Od 1 stycznia 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce jest jedną z bibliotek na Dolnym Śląsku biorących udział w projekcie Legimi na Dolnym Śląsku. Biblioteki na mocy podpisanego porozumienia udostępniają swoim czytelnikom bezpłatnie kody dostępu do publikacji elektronicznych udostępnionych przez firmę Legimi z Poznania. Koszt udziału w projekcie w 2024 r. wyniósł 22.000,00 zł. Dzięki podpisanemu porozumieniu każda z bibliotek umożliwia swoim czytelnikom korzystanie z ponad 200.000 książek elektronicznych (e-booków i audiobooków), przy czym ilość egzemplarzy danego tytułu jest nieograniczona. Użytkownicy Legimi nie potrzebują stałego dostępu do Internetu. Wystarczy, że zalogują się na swoje konto raz w tygodniu. Pobrane poprzez aplikację Legimi książki można czytać lub słuchać w każdym miejscu i czasie na dowolnym urządzeniu (komórka, czytnik, tablet, komputer stacjonarny/laptop). W ciągu roku na stronie internetowej biblioteki oraz FB zamieszczane są posty promujące e-booki. Również podczas organizowanych w ciągu roku wydarzeń zachęca się ich uczestników do korzystania z książek elektronicznych i audiobooków. Zainteresowanie usługą jest ogromne i z roku na rok wzrasta, co skutkuje zwiększeniem kosztów usługi w sposób znaczący dla budżetu biblioteki.
W bibliotekach dostępny jest księgozbiór serii Duże Litery. Księgozbiór został zapoczątkowany w 2015 r. w ramach projektu (współfinansowanego przez Fundację KGHM Polska Miedź) „Senior - aktywny czytelnik. Zakup książek z serii Duże Litery do Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz jej pięciu filii na terenie Gminy Lubin. Poszerzenie oferty czytelniczej dla osób starszych i/lub słabowidzących”. Książki zakupione w ramach projektu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem czytelników zarówno tych mających problemy z czytaniem standardowej czcionki jak i tych szukających komfortu podczas czytania - wygoda czytania większej czcionki bez obciążania wzroku. Księgozbiór ten zawiera 1.124 książki, a jego wartość to 44.490,64 zł. W 2024 r. zakupiono 31 egzemplarzy.
academica
Gminna Biblioteka w Raszówce wraz z filiami umożliwia bezpłatny dostęp do zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej (z ponad 3 milionów publikacji naukowych), w tym chronionych prawem autorskim, na terminalu biblioteki, forma wypożyczeń międzybibliotecznych. Do korzystania dla uczniów, studentów, nauczycieli, doktorantów. Terminal dostępny jest w bibliotece w Chróstniku.
narodowe czytanie 2024 w Raszówce
W warszawskim ogrodzie saskim 7 września odbyła się 13. edycja akcji Narodowe Czytanie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Para Prezydencka zainaugurowała wspólną lekturę „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Do wspólnego czytania włączyła się również Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Raszówce i sołectwem Raszówka. Mieszkańcy Gminy Lubin czytali Kordiana już w piątek 6 września w świetlicy wiejskiej w Raszówce.
Gościem specjalnym wydarzenia był Kuba Michalski, który wystąpił z koncertem poetyckim pt. Słowacki kontra Mickiewicz. Pojedynek na wiersze. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu utwory Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Leonarda Cohena, Juliana Tuwima i jego własne. Opowiadał również o konflikcie obu wieszczów, których relacje były dość złożone i trudne do jednoznacznej oceny. Konfrontacja między nimi, która przeszła do historii miała miejsce w Boże Narodzenie 1840 roku w Paryżu (gdzie obaj wyemigrowali) podczas uroczystej kolacji u znanego wydawcy i księgarza Eustachego Januszkiewicza. Polemizowali m.in. na temat kwestii odzyskania przez Polskę niepodległości, kreacji bohatera romantycznego, mieli odmienne koncepcje poezji i roli poety. Słowacki chciał nawet wyzwać Mickiewicza na pojedynek, ale ostatecznie do walki nie doszło.
Fragmenty Kordiana wybrane przez polonistkę, panią Agatę Szczytyńską czytali uczniowie SP im. Orła Białego w Raszówce (Michał Korczak, Ewa Kuklińska, Magdalena Kołkowska, Emilia Janiszak, Hanna Kożewnikow oraz Hanna Rudnik) zaproszeni goście – wójt Tadeusz Kielan, dyrektor SP w Raszówce Tomasz Haber, przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski, radny Gminy Lubin Marcin Nyklewicz oraz sołtys Monika Siwak, Damian Dobrowolski, Tomasz Targowicz i Angela Hałko. Wysłuchaliśmy fragmentów kilku najważniejszych wątków istotnych dla dramatu. Wszyscy doskonale poradzili sobie z niełatwą interpretacją Kordiana, utworu, nawiązującego do powstania listopadowego, opisującego historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I.
Poczęstunek przygotowało sołectwo Raszówka.
pierwszy Literacki Escape Room
Uczestnicy zabawy bibliotecznej w Niemstowie, która odbyła się 11 maja 2024 r. wykorzystywali przedmioty (w większości były to książki) znajdujące się w bibliotece do rozwiązywania zagadek, które doprowadziły ich do odgadnięcia hasła głównego. Wszystkie 15 drużyn (52 osoby) wykonało swoje zadania, świetnie się przy tym bawiąc. A byli wśród nich dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy oraz … Benek, gdyż była to rozrywka rodzinna i wielopokoleniowa.
Autorem gry był Dariusz Rekosz - pisarz i animator kultury, który wręczył każdemu uczestnikowi zabawy swoje książki pt. „ Pocztówka z Toronto 2” oraz „Mors, Pinky i archiwum pułkownika Bergamana”.
Hasło główne odgadli wszyscy w niespełna 25 minut, ale nagrody (w postaci książek oraz familijnych gier karcianych) otrzymał 3 drużyny, które w najkrótszym czasie rozwiązały zadanie.
Dla Mojej Mamy - wieczór poetycko-muzyczny
W świetlicy wiejskiej w Raszówce już we wtorek 21 maja 2024 r. świętowano Dzień Matki, wspólnie z grupą taneczną Karole Kids, której nauczycielem i choreografem jest pani Karolina Tuszyńska-Kluzek oraz zespołem wokalnym Leśne Echo z Raszówki pod kierunkiem pana Witolda Klocka, działającym przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin.
Karole Kids to grupa, która funkcjonuje od dwóch lat. Dziewczynki czynnie biorą udział w turniejach, mają na swoich koncie wiele miejsc na podium oraz wygranych turniejów. Zaprezentowały taniec „Wolność”, który ostatnio zdobył pierwsze miejsce podczas turnieju tańca w Złotoryi - Złotoryja Dance Art. Mimo ograniczonych możliwości z powodu małej sceny, występ zrobił ogromne wrażenie na widzach. Zespół Leśne Echo przygotował pieśni ludowe i współczesne oraz wiersze dedykowane wszystkim mamom –będące wyrazem szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie nas.
"Pachnące ziołami" - warsztaty z Katarzyną Georgiou
W piątkowe popołudnie - 17 maja 2024 r., na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce, w świetlicy wiejskiej w Księginicach zagościła poetka, pisarka i z zamiłowania zielarka Katarzyna Georgiou. Spotkanie zorganizowano w ramach Tygodnia Bibliotek.
Uczestnicy poznali nie tylko tylko twórczość pani Katarzyny, ale również jej zamiłowanie do natury. Opowiadała o zbieraniu ziół, ich właściwościach leczniczych i o tym, co z nich przygotowuje. Słuchając o dobrodziejstwach natury każda z pań mogła obejrzeć i powąchać przywiezione zioła. Podczas spotkania została zrobiona maść pielęgnacyjno-lecznicza, którą otrzymał każdy z uczestników. Można było również zakupić przywiezione przez zielarkę produkty: maści, wcierki, olejki, nalewki, a także perfumy oraz książki z autografem autorki. Bardzo dziękujemy pani Katarzynie Georgiou za "pachnące ziołami" i inspirujące spotkanie oraz wszystkim uczestnikom za obecność. Książki zielarki dostępne są w bibliotece w Raszówce, Księginicach i Niemstowie.
spotkanie autorskie z poezją śpiewaną
Dom, w którym zamieszkała miłość - tak brzmi tytuł najnowszej powieści Moniki A. Oleksy, o której autorka opowiadała podczas spotkania (19.04.2024 r.) w bibliotece w Oborze, przeplatanego wzruszającą poezją śpiewaną Wiesława Zalasa.
To był naprawdę wyjątkowy wieczór. Pełen ciepła i serdeczności, na którym pojawiło się nie przypadkiem, wielu miłośników twórczości Moniki A. Oleksy.
Pisarka opowiadała o warsztacie swojej pracy. Powieści wciąż pisze piórem w zeszycie w kwiaty, pięknym ręcznym pismem. Laptopa używa jako koniecznego narzędzia do przepisywania. Jest marzycielką, dającą się prowadzić życiu, w którym nic nie dzieje się przypadkiem. Uważa, że nie ma w nim pustki, jeżeli dajemy innym przyzwolenie, aby byli wokół nas. Wciąż uczy się siebie i chętnie nawiązuje kontakty z czytelnikami. Pisze to co czuje, nie pisze z zamierzeniem. Jej książki pełne są miłości i ukrytych przesłań, czyta się je i chłonie jednocześnie wszystkimi zmysłami, a piękne słowa są lekarstwem dla duszy. Mówiła o „jęzorzeniu”, które świadczy o uciekaniu przed samym sobą i swojej wieczorności z dobrymi i jasnymi myślami.
„Dom, w którym zamieszkała miłość” to trzecia część trylogii nadmorskiej, która pojawiła się oficjalnie w księgarniach z początkiem lutego tego roku. To opowieść o poszukiwaniu miejsca na ziemi, dojrzewaniu do życia i o akceptacji przeszłości, za którą łagodnie trzeba zamknąć drzwi.
Moderatorem spotkania była pani Patrycja Jambrożek z Dyskusyjnego Klubu Książki w Oborze, która weszła w nadzwyczajną korelację z pisarką, dzięki czemu spotkanie miało charakter lekkiego i płynnego dialogu.
Serca zgromadzonej publiczności, poruszyła niezwykła poezja śpiewana w wykonaniu Wiesława Zalasa, który w przerwie między pytaniami prowadzącej spotkanie, grał na gitarze i śpiewał swoje wiersze.
Po spotkaniu w formie słowno-muzycznego koncertu odbyły się spotkania w kuluarach, można było porozmawiać z autorami i otrzymać autografy.
Jak powstaje książka? Spotkana z Przemysławem Jakóbczykiem
Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce zaprosiła uczniów klas 4-5 szkół podstawowych Gminy Lubin do udziału w projekcie szkoleniowym dotyczącym procesu powstawania książki. Zajęcia poprowadził autor serii książek przygodowo-podróżniczych dla dzieci o przygodach nastoletniej Zuzi na 3 kontynentach – Przemysław Jakóbczyk.
Autor przedstawiał dzieciom warsztat pracy pisarza, w oparciu o książki, które napisał dla swojej córki i z nią w roli głównej. Pierwsza część pt. „Księga samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie” powstała w formie broszury, ale ponieważ cieszyła się zainteresowaniem ze strony młodych czytelników, wydana została również w formie książki z nadanym już numerem ISBN, po czym autor „zmuszony był” napisać kolejne części, i tak powstała 3 tomowa seria. Jeszcze w tym roku pojawi się 4, ostatni tom przygód Zuzy, mający miejsce w mroźnym klimacie na Alasce oraz „Podręcznik survivalowy dla dzieci i młodzieży” będący bonusem do całej serii.
Księgi samodzielności Zuzy to nie tylko beletrystyka, to połączanie wątków przygodowych z praktyczną wiedzą survivalową, która w określonych warunkach może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Autor podczas spotkania pokazał dzieciom jak w prosty sposób wykonać podgrzewacz, aby uniknąć hipotermii oraz jak można złapać narybek z wykorzystaniem plastikowej butelki i sznurka.
Bardzo ciekawie opowiadał również o procesie powstawania książki – od pomysłu do pojawienia się na półce, dzięki czemu uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi kim jest autor, redaktor, recenzent, korektor, grafik, co to jest ISBN, czym jest wena i czy pisanie uzależnia?
Uczniowie zadawali pytania lub odpowiadali na nie i z dużym zaciekawieniem chłonęli przekazywaną im wiedzę. Okazało się, że najważniejszą osobą dla autora książki jest czytelnik, bo to dla niego powstaje przecież książka.
Działanie sfinansowano z dotacji celowej Urzędu Gminy w Lubinie.
ferie w bibliotekach
styczeń 2024 r.
wakacje w bibliotekach
lipiec-sierpień 2024 r.
warsztaty wiosenne i wielkanocne
w bibliotekach
warsztaty tematyczne
w bibliotekach
spotkanie z Agnieszką zakrzewską
Filia w Oborze: 05.12.2024 r.
zajęcia dla dzieci
Filia w Chróstniku
jesienne warsztaty
Filia w Księgnicach: 29.10.2024 r.
noc bibliotek - spotkanie ze sławkiem gortychem
Filia w Niemstowie: 16.10.2024 r.
mikołajkowe spotkanie dla dzieci
Filia w Miłoradzicach: 03.12.2024 r.
jesienne warsztaty
Punkt Biblioteczny w Zimnej Wodzie: 29.10.2024 r.
kampania #TataTeżczyta
Biblioteka w Raszówce
kalendarz biblioteki
wystawa świątecznych książek
Biblioteka w Raszówce