W raportach dla 2024 r. zmieniona została częściowo liczba i zakres analizowanych obszarów w stosunku do lat poprzednich.
Zwiększono liczbę analizowanych obszarów do 7. Obecnie analiza jest przeprowadzona w obszarach:
demografia, budżet, edukacja, sprawy społeczne oraz zdrowie, gospodarka, w miejsce obszaru infrastruktura i gospodarka komunalna wprowadzono dwa obszary: gospodarka komunalna oraz środowisko i planowanie przestrzenne.
W doborze wskaźników dla poszczególnych obszarów wykorzystano zasoby Monitora Rozwoju Lokalnego w celu lepszego opisu sytuacji społeczno-gospodarczej poszczególnych gmin.
Po kliknięciu w niebieski punkt na wykresie zobaczą Państwo zmianę jaka nastąpiła dla danego wskaźnika od 2020 r.
Gmina Lubin porównywana jest do 129 gmin wiejskich, będących strefami zewnętrznymi obszarów funkcjonalnych miast subregionalnych. Do grupy porównawczej Gminy Lubin należą m.in. Gmina Głogów, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Miłkowice, Gmina Słupsk czy Gmina Gniezno. Ocena stanu gminy na tle jednostek o podobnej charakterystyce może zostać określona jako przeciętna. Obszar środowisko i planowanie przestrzenne znajduje się w sytuacji bardzo sprzyjającej, natomiast gospodarka i gospodarka komunalna w sytuacji przeciętnej wymagającej aktywności Władz.