Po kliknięciu w niebieski punkt na wykresie zobaczą Państwo zmianę jaka nastąpiła dla danego wskaźnika od 2020 r.
Ogólna ocena sytuacji w obszarze gospodarki komunalnej w 2024 r. była przeciętna na tle grupy porównawczej. Należy jednak docenić działania Gminy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizację zadań infrastrukturalnych. Znajduje to potwierdzenie w wartościach prezentowanych wskaźników. Otóż wartość pozyskanych dotacji na drogi publiczne w przeliczeniu na mieszkańca dla 2024 r. (wyznaczona jako średnia z 3 lat) wyniosła 333,67 zł podczas gdy wartość tego wskaźnika dla poprzedniego okresu wyniosła 180,11 zł (wyliczone jako średnia dla lat 2021-2023). Ma to przełożenie również na wysokość realizowanych wydatków inwestycyjnych w zakresie infrastruktury drogowej. Należy również wskazać na dobre warunki życia, jakie oferowane są mieszkańcom gminy korzystającym z zasobów lokalowych gminy. Sprzyjająca jest wartość wskaźnika przeciętnej powierzchni mieszkania na osobę.
Wskazać również należy, że na tle gmin o podobnych uwarunkowaniach rozwoju, Gmina Lubin ma bardzo sprzyjającą sytuację pod względem liczby awarii sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej, procentowego udziału mieszkańców korzystających z kanalizacji, a także pod względem dopłat do publicznego transportu publicznego.
Aktywności ze strony władz Gminy w obszarze związanym z gospodarką komunalną wymaga jednostkowy koszt systemu gospodarki odpadami oraz jego rentowność, a także poziom wydatków z budżetu na ochronę powietrza.